Lago maggiore a hlavné mestá talianskej kultúry

na rok 2023 - Brescia a Bergamo

  "romantický výlet vlakom cez 100 údolí do Švajčiarska"

  Talianske jazerá patria medzi obľúbenú destináciu našich poznávačiek a preto vás na jedno z mnohých krásnych jazier – Lago Maggiore pozývame aj tento rok. Podľa znalcov sa jedno z najromantickejších severotalianskych jazier okrem krásnej harmónie farieb, kedy sa v modrých vodách zrkadlia biele štíty Álp môže pochváliť aj rozprávkovými Borromejskými ostrovmi, najvyhľadávanejším turistickým cieľom v širokom okolí. Výlet na slávne ostrovy je vzácnou kombináciou krásnych talianskych záhrad a veľkolepých barokových palácov a určite poteší každého návštevníka. Jazda vlakom Centovali je určená nielen romantikom, trasa cez dych vyrážajúce úzke tiesňavy, mosty a tunely, ktorými sa vlak prediera je jednoznačnou pastvou pre oči. Starobylé Bergamo preberie tento rok žezlo hlavného mesta kultúry a tak by bol hriech nestráviť tu zopár zaujímavých hodín. Ďalším nedoceneným klenotom je Brescia, ležiaca na dôležitej rímskej obchodnej trase o čom svedčí aj množstvo zaujímavých pamiatok z tejto doby, no rovnako krásne sú aj tie z obdobia nadvlády Benátok. Nenechajte si ujsť zájazd plný nádherných romantických miest na jednom z najnavštevovanejších jazier Talianska, spoznajte rozprávkové Lago Maggiore!


RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Stretnutie na letisku v Bratislave v skorých ranných hodinách, odlet do Bergama. Po prílete autobusový presun do históriou dýchajúcej Brescie, ktorá si spoločne s Bergamom delí tento rok titul hlavného európskeho mesta kultúry. Po príchode prvá talianska káva, či neskoré raňajky. Mesto založili Kelti a skultivovali Rimania. Zostali tu po nich nádherné poklady, ako archeologický park, stredoveký hrad, katedrála, kostoly a kláštory i noblesné mestské paláce. V rámci prehliadky určite neobídeme Capitolium s pozostatkami rímskeho chrámu, starú a novú katedrálu, pričom tá druhá ukrýva vo vnútri krásne renesančné fresky, či jedno z najkrajších námestí mesta – Piazza Loggia, ktoré je ukážkou architektonických skvostov mesta, ako je napr. Palazzo Loggia z 15. stor., dnešné sídlo radnice, či neprehliadnuteľný orloj zo 16. stor. Po prehliadke individuálne voľno v meste, V poobedňajších hodinách odchod autobusom na ubytovanie na breh čarokrásneho jazera Lago Maggiore. Ubytovanie v 3* hoteli, večera vždy v hoteli.

2. deň

dopoludnia nás čaká jedna z najkrajších častí programu plavba a návšteva 2 z Borromejských ostrovov, ktoré sú od 16.stor. v majetku rodiny Borromeo. Prvá zastávka po plavbe je na ostrove Isola Bella, kde nás čaká komplex, ktorý sa ráta k najvýznamnejším barokovým záhradám na svete. Desať terasovitých záhonov s najrôznejšími kombináciami ruží, azaliek, cypruštekov a ďalšej exotickej vegetácie ponúka okrem iného dokonalý pôžitok z panoramatických výhľadov na jazero. Po príchode na ostrov spoločná prehliadka luxusného paláca, následne voľno v krásnych záhradách. Druhým navštíveným ostrovom je ostrov rybárov – Isola dei Pescatori, ktorý je jediným obývaným z Borromejských ostrovov. Bývalá rybárska dedinka, je síce turistami menej navštevovaná, ale o to viac „typická talianska“. Po návrate z ostrova nás poobede čaká prechádzka po jednom z centier jazera kúpeľného mestečka Stresa, kde si pri poháriku dobrého vína na mondénnej promenáde zaspomíname n príjemné zážitky tohto dňa. V poobedňajších hodinách presun do parku, ktorý sa nachádza v jednom z najkrajších scenérií jazera Maggiore a pokrýva asi 18 hektárov. Vegetáciu tvoria najmä storočné gaštany, buky červené, javory v mnohých odrodách, smreky, duby, platany, magnólie a majestátne sekvoje. Veľkolepý libanonský céder konkuruje fasáde vily ležiacej uprostred. Vo vnútri parku sa nachádza farma s učenlivými tibetskými kozami, skákajúcimi po skalách, ovcami, lamami a danielmi, ktoré žijú voľne a hľadajú kontakt s návštevníkmi. Individuálne voľno v parku s tými najkrajšími výhľadmi aké si viete predstaviť.  

3. deň

si na svoje neprídu len milovníci železníc. Pozdĺž závratných mostov, cez hlboké tiesňavy, okolo burácajúcich vodopádov, svetlých gaštanových lesov a plodných viníc, cez tunely a úzke zákutia vedie takmer 60 km trasa „úzkokoľajky“ CENTOVALI. Názov 100 údolí, dostala podľa obrovského počtu údolí a mostov, ktorými táto romantická takmer 2 hodinová cesta, spájajúca Taliansko so Švajčiarskom vedie. Po príchode do švajčiarskeho Locarna, mesta, ležiaceho na severe jazera a zároveň na úpätí Álp si nenecháme ujsť prechádzku malebným starým mestom okolo nádherných palácov až na námestie Piazza Grande, do pulzujúceho stredu starého mesta. Voľno v meste možno využiť aj prechádzkou po promenáde. Po ceste do hotel ešte zastavíme v ženskom kláštore sv. Kataríny na brehu jazera. Stredoveký kláštor, ktorý je čiastočne vytesaný do skaly ponúka okrem krásnych pohľadov na jazero aj zaujímavý interiér s freskami. Návrat do hotela autobusom vo večerných hodinách.  

4. deň

po raňajkách nemôžeme z tohto rozprávkového miesta odísť bez toho, aby sme navštívili stredovekú pevnosť Angera, ktorá tróni nad mestom a ktorá je neuveriteľných 574 rokov v rukách rodu Borromeo. Vo vnútri sú skutočné poklady, medzi najhodnotnejšie patria fresky zo 14.storočia v Justičnej sále, ale rozhodne zaujme aj múzeum bábik, ktoré patrí s viac ako 200 exponátmi medzi najvýznamnejšie v Európe. Po rozlúčke s romantickým jazerom nás čaká návšteva historického mesta Bergamo, ktoré neprávom stojí tak trochu v tieni slávneho Milána. Celé mesto je rozdelené na horné a dolné. Do historickej časti „Citta alta“ teda horného mesta sa dá aj vyšliapať, my sa tam však odvezieme pohodlne lanovkou, ktorá už 110 rokov vozí svojich pasažierov hore dole. Srdcom celého centra je staré námestie obkolesené nádhernými historickými palácmi a prístupnou zvonicou, na vrchole ktorej (230 schodov, ale pohodlnejšie je ísť výťahom) nájdeme najväčší zvon Lomabardie a úchvatný panoramatický výhľad na starobylé mesto. S históriou a rozprávkovými pamiatkami vás oboznámi sprievodca musím však spomenúť aspoň baziliku Santa Maria Maggiore, ktorá vám krásou svojich barokových dekorácií doslova vyrazí dych. Nakoľko Bergamo dalo svetu okrem známeho operného skladateľa Donizettiho aj výbornú zmrzlinu stracciatella, bol by hriech ju neochutnať práve tu. Individuálne voľno na jedlo, pitie, či túlanie sa po nádherných uličkách mesta. V podvečerných hodinách presun na letisko, večer odlet do Viedne. Prílet do Viedne vo večerných hodinách. Individuálny návrat do Bratislavy. (Pozor, spiatočný let je do Viedne!)

Rezervácia

 

 

 


 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    15. 9. - 18. 9. 2023

Cena

    779€ + 200€ (letiskové a palivové poplatky) = 979 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - letecká preprava pravidelnou linkou Bratislava – Bergamo tam a Bergamo – Viedeň späť vrátane letiskových poplatkov, v cene 10kg batožina na palubu + príručná batožina
  - autobusový transfer počas celej doby zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
  - 3x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou (s vodou a vínom) na brehu jazera
  - poldenný miestny sprievodca na Boromejské ostrovy a Stressu
  - plavba loďou na Boromejské ostrovy – Isola Bella a Isola dei Pescatori
  - celodenný miestny sprievodca na výlet Centovali vlakom a do Locarna
  - jazda panoramatickým vlakom Centovali z Domodosolla do Locarna
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 144 EUR za 3 noci
  - vstup do paláca a záhrad na Isola Bella - 20€ + 3,50€ povinné slúchadlá
  - vstup do pevnosti Rocca di Angera - 14€
  - vstup do parku Pallavicino - 13€, vstup do kláštora Santa Caterina - nad 15 osôb - 3€
  - fakultatívne vstupy v Brescii do rímskeho kapitólia a archeoparku – dospelý 15€, senior 8€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK