Terchová, slovenský orloj, skanzen

Vychylovka, Budatínsky hrad...

"V kraji zbojníkov, bryndze a ľudových pamiatok"

Tretí septembrový víkend vás pozývame spoznať ďalší z kútov našej malej no o to malebnejšej krajiny. Tentoraz zavítame do srdca Slovenska, do krásneho prostredia Malej Fatry opradenej legendami o najznámejšom slovenskom ľudovom hrdinovi, ktorý „bohatým bral a chudobným dával“, do kraja tradícií, salašníctva, ľudovej architektúry a bryndzových halušiek. Spolu s návštevou jedného z najvýznamnejších stredovekých hradov v okolí Žiliny či jazdou historickou úvraťovou železničkou vás čaká víkendový pobyt plný zážitkov!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Po rannom odchode z Bratislavy zamierime do Žilinského kraja, kde bude našim prvým cieľom najstarší dodnes stojaci hrad na tomto území – Budatínsky hrad. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza až z roku 1321, kedy zomrel jeho majiteľ Matúš Čák Trenčiansky. Najväčšia a zároveň najstaršia časť pôvodne vodného hradu je mohutná štvorpodlažná valcovitá románska veža so stavebnými prvkami rannej gotiky, ktorú neskôr renesančne upravili. Spočiatku bol kráľovským majetkom, neskôr patril viacerým šľachtickým rodom. S obdobím vlády najznámejšieho rodu Szunyoghovcov je spojená povesť o krásnej Kataríne, ktorá bola na príkaz svojho otca - zámockého pána - v zámku zaživa zamurovaná. Posledným panovníckym rodom boli Csákyovci, ktorí ho v 20-tych rokoch minulého storočia zrekonštruovali. Absolvujeme prehliadku hradnej expozície, kde sú nainštalované zbierkové predmety z dejín Žiliny, ale aj dobový interiér niekdajších majiteľov, napríklad Csákyho jedáleň. Súčasťou je aj návšteva hradnej veže, ktorá skrýva mnoho zaujímavých historických skutočností zavŕšená vyhliadkou na okolie. Po prehliadke individuálne voľno počas ktorého si môžete prezrieť stálu expozíciu na tému jedinečného slovenského fenoménu – drotárskeho remesla, sezónnu výstavu, krásne zrekonštruovanú hradnú kaplnku a historický anglický park. V čase obeda sa presunieme do krásneho prostredia pohoria Malá Fatra, kde si doprajeme chutný obed na autentickom slovenskom salaši priamo pod Malým Rozsutcom z vždy čerstvých surovín. Následne krátky presun do malebnej, legendami prepletenej, dedinky Terchová, ktorá má mnoho prívlastkov – pre turistov jedinečná, pre básnikov čarokrásna, pre maliarov plná farieb. Obec spätá najmä s legendami o známom zbojníkovi, s ľudovými tradíciami a svojou polohou v „kolíske“ Slovenska, očarí určite každého. Navštívime expozíciu „Jánošík a Terchová“, ktorá je rozdelená do niekoľkých tematických celkov podávajúcich ucelený obraz o histórií a národopise obce Terchová, jej jadrom je však Juraj Jánošík ako historická a legendárna osobnosť. Výstava nevynecháva ani ďalšie terchovského rodáka Adama Františka Kolára, poradcu Márie Terézie nazývaného tiež „slovenský Sokrates“. Expozíciu dopĺňa aj inštalácia tradičnej terchovskej izby spred desaťročí, či audiovizuálna prezentácia približujúca zbojníkov život. Po prehliadke si už doprajeme oddych v podobe okružnej jazdy vláčikom, ktorý nás povodí po častiach Terchovej, Štefanovej a Vrátnej. Počas cesty sa od sprievodcu dozvieme zaujímavé fakty aj legendy z tejto oblasti. Odchod na ubytovanie do okolia.

2. deň

Po raňajkách bude prvou zastávkou Stará Bystrica, kde sa nachádza najväčšia drevená socha na Slovensku – slovenský orloj. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch je umiestnených 6 bronzových plastík významných slovenských osobností a tiež 7 svätcov spojených s našou krajinou. Srdcom orloja je ciferník s astronomickými údajmi. Presný popis, význam aj princíp fungovania údajne najpresnejšieho orloja na svete nám priblížia priamo na mieste. Po výklade pokračujeme smer Nová Bystrica, kde navštívime Múzeum kysuckej dediny - skanzen Vychylovka, ktorý reprezentuje kopaničiarsky spôsob osídlenia charakteristický pre kysucký región z 19. a 20. stor. Sú tu zachované stavby ako sezónne obydlia pre pastierov, kaplnka, krčma, obytné domy, vodný mlyn, či hospodárske stavby. V niektorých objektoch nájdeme aj pôvodné interiéry. Prehliadka so sprievodcom. Súčasťou skanzenu je aj historická železnica s úvraťovým systémom so stúpaním na krátkom úseku, pričom tento systém je jedným z iba dvoch zachovalých v Európe. Ako funguje a na čo bola určená sa dozvieme počas jazdy. Dnes sa tu koná podujatie pod názvom kapustová nedeľa, takže o obed budeme mať postarané. V jednotlivých objektoch bude prezentácia výroby starých jedál z kapusty, ako aj jej spracovanie „tlačenie kapusty“ a pod. Do dobrej nálady bude hrať ľudová hudba. Po individuálnom voľne na obed nás čaká ešte krátka zastávka v neďalekej dedinke, kde sa nachádza kostol so 40 vitrážnymi oknami, ktorých autorom je velikán slovenskej výtvarnej tvorby Vincent Hložník. Pri ich tvorbe bol autor inšpirovaný Sixtínskou kaplnkou, preto sa kostol označuje aj ako kysucká sixtínska kaplnka. Poslednou zastávkou bude zaujímavý renesančný kaštieľ Radoľa, patriaci medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Na základe výskumu sa datuje vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia. Okrem stálej expozície prezentujúcej dejiny meštianskeho bývania na Kysuciach budeme mať možnosť pozrieť si aj aktuálnu výstavu “Hrnčiarstvo v Kysuckom Novom Meste". Príchod do Bratislavy v podvečerných hodinách.

Rezervácia

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    23.- 24. 9. 2023

Cena

    119€

Cena zahŕňa
 • - doprava pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 1 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - prehliadka Budatínskeho hradu – dospelý 8€, dieťa, senior nad 60r. - 4€
  - „slovenský“ obed na salaši – cca 13€ (fakultatívne, záujem uviesť prosím v prihláške!)
  - vstup na expozíciu Jánošík a Terchová – dospelý 5€, senior 2,50€
  - okružná jazda vláčikom v Terchovej – cena rovnaká pre všetkých – 8,50€
  - prehliadka skanzenu Vychylovka – dospelý 9€, dieťa, senior - 4,50€
  - jazda historickou lesnou úvraťovou železnicou – dospelý 10€, dieťa, senior 5€
  - kaštieľ Radoľa – vstupné dospelý - 5€, senior a dieťa - 2,50€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK