Dych berúca príroda, fascinujúca kultúra, tradície a južanský

temperament –spoznajte Čiernu Horu

"Budva, Podgorica, Cetinje, Kotor, Dubrovnik..."

Balkán - výnimočná kombinácia úchvatných prírodných krás s historicky významným kultúrnym dedičstvom, posilnená južným temperamentom ľudí. Objavte s nami tento úžasný región, v ktorom sa východ a západ spájali po stáročia. V našej septembrovej ponuke bude mať hlavné slovo Čierna Hora. Táto neveľká krajina s malým počtom obyvateľov, ponúka návštevníkom krásne historické pamiatky, divokú, ale prekrásnu prírodu a nekonečné pieskové pláže. Cesta na ktorej si prídu na svoje milovníci rôznych kultúr, mora, dobrého vína, či jedla, ale aj obdivovatelia prírody teda môže začať....

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ráno odchod z Bratislavy, celodenná cesta s povinnými prestávkami cez Maďarsko do Srbska. Vo večerných hodinách príchod do Zlatiboru, o ktorom sa hovorí, že patrí k najkrajším regiónom Srbska. Pomenovanie získal región od pohoria Zlatibor, ktoré je známe vďaka malým romantickým dedinkám, ktoré sa tam nachádzajú. Ubytovanie v hoteli, večera. Prechádzka podľa časových možností.

2. deň

sa po raňajkách zastavíme v neďalekej zaujímavej jaskyni Stopica. Romantické osvetlenie pri vstupe do jaskyne, ktoré ma na svedomí niekoľko lámp lemujúcich chodník, je len jedným z jej prekvapení. Nádherné podzemné priestory sú lemované malou riečkou a niekoľkými kaskádovito poskladanými jazierkami. Vrcholom prehliadky je desať metrov vysoký podzemný vodopád. Potom nás už čaká cesta do hlavného mesta Čiernej Hory do Podgorici. Len pár km od mesta absolvujeme prehliadku vínnej pivnice s ochutnávkou 4 druhov vína ako aj výberu čiernohorských syrov s olivami. Ubytovanie v hoteli v centre mesta, večera. Po večeri možnosť prechádzky po centre čiernohorskej metropoly.

3. deň

po raňajkách nás čaká v Podgorici odborný program s čiernohorskou diaľničnou spoločnosťou. (Ostatní majú individuálne voľno v centre.). Centrum Podgorice tvorí staré mesto, kde nájdeme viacero historických budov z čias, kedy bola Čierna Hora súčasťou mocnej Osmanskej ríše. Najznámejšie stavby z tohto obdobia sú hodinová veža a dve mešity, Starodoganjska a Osmanagičova. Okrem islamu má však svoje zastúpenie v hlavnom meste Čiernej Hory aj kresťanstvo. Najkrajšou kresťanskou stavbou je pravoslávna katedrála Nanebovstúpenia Krista, ktorá bola vysvätená v roku 2013 po takmer 20 rokoch výstavby. Opúšťame hlavné mesto a našou najbližšou zastávkou bude malinké mestečko Cetinje, ktoré bolo do roku 1918 hlavným mestom Čiernohorského kniežatstva a dodnes je duchovným centrom Čiernej Hory. Jednou z hlavných pamiatok mesta je kláštor, ktorý kedysi slúžil najmä ako rezidencia čiernohorských panovníkov a dodnes funguje ako sídlo metropolitu, teda hlavy čiernohorskej pravoslávnej cirkvi. (Vstup do interiéru, bude tak trochu závisieť od aktuálnej nálady a pohody mníchov, ale komplex je krásny aj zvonku). Okrem neho uvidíme aj palác kniežaťa Nikolu (no v skutočnosti je to väčší dom), kde je dnes múzeum či budovy bývalých veľvyslanectiev. Po prechádzke v mestečku nás už čaká cesta úchvatnými horami a dych vyrážajúci zostup k moru, ponad mesto Budva, ktoré bude našou ďalšou zastávkou. Budva patrí medzi najstaršie mestá na Jadrane. Všade prítomná vôňa levandule, figových listov a grilovaných rýb sa tu mieša so slaným vzduchom. V centre starého mesta nájdeme na staručkých námestiach stredoveké paláce, nádherné kostoly a klasickú stredomorskú architektúru. Mesto sa teší viac ako 2500 ročnej minulosti, kvôli čomu je obľúbené u filmárov hľadajúcich kulisy stredoveku. Individuálne voľno na obed a prechádzky v stredovekých uliciach. V podvečer presun na ubytovanie do najväčšieho letoviska, ležiaceho na brehu Kotorského zálivu. Po príchode do hotela možnosť využiť hotelový bazén, či vlastnú hotelovú pláž, alebo sa len tak poprechádzať po pobreží. Historické staré mesto je od hotela vzdialené len pár minút pešo...Večera v hoteli.

4. deň

bude patriť asi medzi najkrajšie. Celý deň sa budeme flákať v romantickom kotorskom zálive, ktorému sa často hovorí aj „najkrajší juhoeurópsky fjord“. O pravdivosti výroku by vás mohla presvedčiť 4-hodinová panoramatická plavba po zálive s 3 zastávkami na zaujímavých miestach. Jedna z nich je na mini ostrovčeku s rozprávkovým kostolom z 15.storočia, či v prístave Montenegro a historickom mestečku Perast. Naša cesta loďou povedie aj cez úžinu Verige a na záver pristaneme v jednom zo skvostov Unesco - v mestečku Kotor. Krása kotorského zálivu spočíva v tom, že sa tu nad morom týčia do neba rozoklané hory a vytvárajú tak jedno z najkrajších stretnutí zeme a mora. Kotor, stredoveké opevnené mesto s námornou tradíciou, ktorá siaha až do 9.storočia patrí medzi najkrajšie mestá tejto krajiny. Čaká nás bludisko dláždených uličiek, odľahlých námestí a historických pamiatok, ktoré sú obklopené kaviarňami a rôznymi orientálnymi obchodíkmi. Dodnes vyzerá tak, akoby bolo zabudnuté v stredoveku. Potom, ako hneď vedľa prístavu poobdivujeme starý palác a šikmú vežu, si dáme individuálny čas na vychutnanie si mestečka, ako aj dobrého obeda. Pre tých, čo majú dostatok energie odporúčame v čase voľna vyliezť na hradby, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na celé mesto aj záliv. V podvečer návrat do rovnakého hotela v zálive, kúpanie, večera.

5. deň

opúšťame romantický záliv, ale smútiť nemusíme, čaká nás ďalšia perla Jadranu zapísaná v Unesco – Dubrovnik. Slávny výrok írskeho spisovateľa Bernarda Shawa: „ Tí, ktorí hľadajú raj na zemi, musia prísť do Dubrovníka.“ hovorí za všetko. Dubrovník sa považuje za mesto výnimočných kultúrno-historických pamiatok, a preto celé staré mestské jadro vyhlásilo UNESCO za chránené svetové dedičstvo. Mnohé paláce, zámky, cirkevné stavby, ale hlavne neporušené mestské múry, robia z tohto mesta najkrajšiu pevnosť Stredomoria. Po príchode spoločná prehliadka mesta, po nej individuálne voľno v meste, kde si v rámci prestávky popri príjemnej kávičke nezabudnite dať rožatu – tunajší tradičný dezert. V podvečerných hodinách presun do hotela na pobrežie Bosny a Hercegoviny. Tu večera a ubytovanie. Následne posledná prechádzka pri mori, rozlúčka s Jadranom.   

6. deň

nás po raňajkách čaká spiatočná cesta cez Chorvátsko a Maďarsko na Slovensko. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    23.- 28. septembra 2023

Cena

    599 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
  - 1 x vínna ochutnávka z najlepších čiernohorských vín s lokálnymi syrmi
  - 1 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli v Srbsku
  - 1 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli v Podgorici
  - 2 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli (s bazénom a vlastnou plážou) v kotorskom zálive
  - 1 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli na pobreží v Bosne a Hercegovine
  - prehliadka Dubrovníka s miestnym sprievodcom
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 140€/pobyt
  - 4-hodinovú plavbu po kotorskom zálive s miestnym sprievodcom (pri počte min. 30 záujemcov) - 35€
  - vstup do jaskyne Stopica – 3€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK