300 rokov od úmrtia geniálneho architekta

„Po stopách SANTINIHO“

  Ján Blažej Santini-Aichel, žijúci polovicu svojho života v 17. a druhú polovicu v 18.storočí - bol významný český architekt talianskeho pôvodu, ktorý sa preslávil svojim jedinečným štýlom nazývaným baroková gotika. Tento na svoju dobu veľmi vzdelaný človek vedel čítať a písať po česky, nemecky, taliansky a latinsky a okrem toho sa výborne orientoval napríklad v geometrii, matematike, či stereometrii. Geniálny architekt, prezývaný aj majster svetla je dodnes je zahalený tajomstvom. Spájal všetko so všetkým, jeho diela mali oslavovať Boha a zaháňať diabla. Pôdorysy jeho stavieb vyzerajú, akoby sa iba hral s kružidlom. Vkladal do nich číselnú symboliku a jedinci milujúci konšpirácie o ňom radi hovoria, že využíval rôzne tajomné energie. Jeho médiom však bolo svetlo, hovorí sa, že nerobil okná iba preto, aby v budovách nebola tma, budovy projektoval pre svetlo. Dokázal ho svojimi stavbami doslova pretiahnuť. Nech je to ako chce, jedno je isté, Ján Blažej Santini-Aichel predbehol svoju dobu a barokovú gotiku dotiahol do dokonalosti. Bol to skrátka génius. Poďte sa s nami pozrieť, čo sa nám zmestilo z jeho najkrajších a najzaujímavejších stavieb do našej dvojdňovky...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Cesta s povinnými prestávkami do Želív, kde sa veľký architekt podieľal na stavbe kláštorného kostola Narodenia Panny Márie, ktorého interiér ohromí každého návštevníka. Počas prehliadky zameranej na Santiniho sa návštevníci dozvedia dôležité informácie o majstrovi a jeho staviteľstve. Okrem kostola sa zoznámime aj s históriou kláštora a s jeho dochovanými zbierkami. Po prehliadke sa presunieme do Kutnej Hory, kde si po príchode do mesta doprajeme individuálne voľno na obed. Práve tu v Kutnej Hore - Sedlci započal mladý, vtedy dvadsaťpäťročný architekt, svoju plodnú projekčnú cestu. Hovorí sa, že keby nebolo opáta Snopka a sedleckého cisterciánskeho kláštora, nestal by sa Santini tým, kým neskôr bol... ale o tom už viac na prehliadke. Počas komentovanej prehliadky vás sprievodca nielen dôkladne zoznámi so sedleckou katedrálou, ale upozorní vás aj na hlavné znaky barokovej gotiky ako aj na symboly, ktoré nie sú na prvý pohľad tak dobre viditeľné a často zostávajú návštevníkom ukryté. Počas prehliadky bude treba občas niečo spočítať, rozlúštiť, či nájsť, takže nudiť sa určite nebudete. Po prehliadke individuálna návšteva kostnice, voľno na prechádzky, občerstvenie, potom presun na ubytovanie do okolia.

2. deň

Po raňajkách presun na Zelenú Horu. Pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore pri meste Žďár nad Sázavou patrí medzi najvýznamnejšie stavby barokového staviteľa Jana Blažeja Santiniho-Aichela a taktiež sa teší zápisu v Unesco. Okrem toho, že sa jedná o vrcholné dielo barokovej gotiky, je to jedným z najfotogenickejších miest na Vysočine. Chrám, ktorý predstavuje skutočne nadčasové dielo, úplne upúšťa od konvenčných prvkov dobovej architektúry – je totiž postavený v tvare päťcípej hviezdy. Magická symbolika čísla 5 vychádzajúca z legendy, ktorú sa dozviete na mieste, sa opakovane objavuje aj v ďalších prvkoch stavby. Po prehliadke krátky presun do Žďáru nad Sázavou, kde sa nachádza veľký komplex zámku a kláštora, ktorý má tiež nezameniteľný Santiniho odtlačok. Zámok ponúka rôzne prehliadky, nás však bude zaujímať opäť tá, ktorá je spojená s veľkým majstrom. Doslova v úžase vás nechajú Santiniho architektonické skvosty, prelatúra s rozsiahlou stropnou maľbou z 18. storočia, ktorá doposiaľ nemusela byť reštaurovaná alebo bazilika minor s druhou najdlhšou chrámovou loďou na Morave. Po prehliadke voľno v zámockej kaviarni, či obchodíku, následne individuálne voľno na obed v meste. So Santinim sa rozlúčime symbolicky v jednom z najstarších a najznámejších kláštorov na Morave – v Rajhrade. Jedná sa totiž o posledný projekt architekta, ktorého ukončenia sa Santini už nedožil. Významnou stavbou kláštora je práve opátsky chrám sv. Petra a Pavla, so zvláštnym členením do 3 buniek so zložitými klenbami. Na jeho stavbu Santini osobne dozeral a často ju navštevoval. Okrem kostola ponúka kláštor s bohatou históriou aj ďalšie skvosty, s ktorými sa zoznámime počas návštevy. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 
 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    14.10. – 15.10. 2023

Cena

    119 €

Cena zahŕňa
 • - autobusovú dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 1 x ubytovanie s raňajkami v 3* hoteli na Vysočine
  - skúsený sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 30€/pobyt
  - komentovaná prehliadka kláštora Želiv – dospelý 9€, senior nad 65r. – 6,50€
  - komentovaná prehliadka katedrály v Sedlci – dospelý 8€, senior nad 65r.- 6,50€
  - komentovaná prehliadka kostola na Zelenej Hore – dospelý – 6,50, senior nad 65r.- 4€
  - komentovaná prehliadka zámku Žďár nad Sázavou– skupinová cena rovnaká pre všetkých 7,50€
  - komentovaná prehliadka kláštora Rajhrad – dospelý 8€, senior nad 65 - 6€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK