Križovatka Európy a Orientu v krajine polmesiaca – Istanbul


"Hagia Sophia, Modrá mešita, Topkapi, Grand Bazaar..."

Niektorí ho poznajú pod označením Konštantínopol, iným rezonuje Carihrad, ale v skutočnosti sa jedná o najväčšie turecké mesto – Istanbul. Spoznajte s nami túto križovatku Európy a Orientu, mesto s 2000 ročnou históriou ktoré ovplyvnilo aj naše vlastné dejiny. Vedeli ste že káva sa po turecky povie kahve, čerešňa višna a čaj je tiež čaj? Spoznajte s ničím neporovnateľné sídlo tureckých sultánov – Palác Topkapi, chrám postavený na oslavu Byzantskej ríše – Hagia Sofia , či esenciu Istanbulu – most Galata. Zažite s nami 4 dňový pobyt s vôňou orientu, zažite Istanbul!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

doobedňajší odlet z Viedne do Istanbulu. Presun na hotel, ubytovanie. Po ubytovaní vydáme na prvú prechádzku Istanbulom. Možno na privítanie ochutnáte čerstvú šťavu z granátových jabĺk, či sladký mliečny nápoj Salep, ktorým na jeseň rozvoniava celý Istanbul. V prípade záujmu fakultatívne večerná plavba s bohatým kultúrnym programom. Večera v hoteli.

2. deň

Naša prehliadka Sultanahmetu, historického centra Istanbulu, začína v Hagia Sophia. Katedrála, ktorú dal postaviť cisár Justinián začiatkom šiesteho storočia nášho letopočtu je jedným z architektonických divov sveta. Mešitou sa stala v roku 1453 a hoci dodnes slúži ako mešita je otvorená pre každého návštevníka. Jej mohutná kupola dodnes dominuje starodávnej panoráme Istanbulu. Preslávila sa aj svojimi mozaikami, ktoré obsahujú oslnivé zobrazenia cisárov, ako aj ohromujúci obraz Panny Márie s dieťaťom. Iba niekoľko minút chôdze odtiaľ nás delí od Modrej mešity, ktorej názov je odvodený podľa nádhernej mozaiky, ktorá zdobí jej interiér. Je to jediná cisárska mešita so šiestimi minaretmi, ktorú postavil sultán Ahmet I. na začiatku 17. storočia a je považovaná za jeden z vrcholov osmanského stavebného umenia. Následne individuálne voľno na obed. Poobede poodkryjeme rúško tajomstva, ktoré opriada niekdajší život za múrmi sultánskeho paláca Topkapi. Pozrieme si súkromné priestory sultána, krásne nádvoria s osviežujúcimi fontánami, siene Veľkej rady, kde sa rozhodovalo v najlepších časoch Osmanskej ríše o osude územia od Budínskeho Pašaliku až po dnešný Damašk. Prejdeme sa aj priestormi, ku ktorým sa viaže najviac legiend – háremom, ktorého asi najslávnejšou obyvateľkou bola ukrajinská manželka Sulejmana Dobyvateľa, známa „ryšavá líška“ Roksana, v Instanbule skôr slávna pod svojím islamským menom Hureme. Palác je v súčasnosti múzeom s jedinečnými zbierkami šperkov, vrátane tretieho najväčšieho diamantu na svete, množstvom osmanských dvorných kostýmov, či keramiky, ako aj jednej z najlepších zbierok čínskej keramiky „celadon“ na svete, z ktorých mnohé boli darom od iných panovníkov.

3. deň

Po raňajkách v našom hoteli začneme náš deň zastávkou na bazáre korenia, ktorý sa datuje do 17. storočia a je známy ako jedna z najživších a najrušnejších pamiatok v Istanbule. Nie nepleťte si ho s Veľkým bazárom, tento je o niečo menší, no o to unikátnejší. Bazár korenín (Egyptský bazár) dýchajúci jednoznačne orientálnou atmosférou skrýva pod takmer 400 ročnými klenbami 85 obchodíkov. Jeden z najkrajších pohľadov na Istanbul je vraj z vôd Bosporu. Budeme si ho môcť vychutnať počas hodinovej plavby, ktorú absolvujeme po návšteve Egyptského bazára. Obídeme Zlatý roh a potom sa vydáme na jedinečnú plavbu cez Bospor - úchvatnú úžinu, ktorá rozdeľuje Európu a Áziu. Uvidíme slávny palác Dolmabase, či letné paláce Yali ktoré si okolo Bosporu stavali v 19. storočí majetní Istanbulčania. Pobrežie odráža moderné aj historické tváre mesta, na svoje si teda prídu aj lovci pekných fotografií. Poobede sa autobusom presunieme do istanbulskej štvrte Balat, ktorá má najbohatšiu históriu zo všetkých štvrtí. Napriek tomu, že je Balat zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, je to oblasť, ktorú turisti navštevujú len zriedka. Farebné osmanské domy, mnohé starostlivo zrekonštruované, náboženské budovy, drobní remeselníci, obchodníci, deti hrajúce sa na ulici a bielizeň visiaca v otvorených oknách dodávajú tejto oblasti jedinečné kúzlo, ako by zastala v čase...Kedysi to bola najväčšia židovská štvrť v Konštantínopole a v Balate sú stále aktívne tri synagógy. Potúlame sa štvrťou s výnimočnou atmosférou. Spleť dláždených uličiek vytvára dojem, že sa nachádzame v labyrinte plnom pokladov.

4. deň

dnešné dopoludnie bude venovaný nákupom. Pôjdeme sa pozrieť na najslávnejšie istanbulské trhovisko, Grand Bazaar, ktoré existuje už od 15 storočia a s rozlohou 30 700 metrov štvorcových je najväčšou krytou tržnicou na svete. V 64 uličkách a uliciach bazáru sa nachádza približne 4 000 obchodov, ako aj mešita, pošta, kaviarne, banky či policajná stanica. Kúpiť sa tu dá naozaj všetko od čajov, korenín, cez krásne pašmínové šatky až po šperky, kabelky a iné kožené výrobky. O stopách dávnej minulosti Istanbulu sa presvedčíme aj v historickej podzemnej cisterne, ktorú dal postaviť východorímsky cisár Justinián I. v 6.storočí. Kvôli svojim mramorovým stĺpom vystupujúcim z vody je známa ako „Yerebatan Sarayı“ (Potopený palác). Po prehliadke a voľnom čase sa autobusom presunieme ku Galatskej veži, ďalšiemu ikonickému symbolu mesta. Kvôli svojej histórii, nezvyčajnému geometrickému tvaru a dominantnej polohe je obľúbená vlastne od svojho vzniku v 6.storočí. Na sever od Galatskej veže sa nachádza asi najznámejšia ulica v Istanbule - trieda Istiklal. Je to rušná trieda vedúca na námestie Taksim, centrum modernej časti mesta. Táto elegantná 1,5km dlhá ulica ponúka úžasnú zmes architektonických štýlov od neoklasicizmu, cez renesanciu, secesiu až po art deco. Je plná rôznych podnikov, reštaurácií, kaviarní, krčiem, či tradičných lokálov, a na svoje si prídu aj milovníci pouličného jedla a typickej tureckej kuchyne. Gastronomické stánky sú samozrejme doplnené obchodmi a butikmi rôzneho druhu. Individuálne voľno až do odchodu na letisko v neskorých poobedňajších hodinách. Plánovaný prílet do Viedne je v neskorších večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie


Termín

    18.10. – 21.10. 2023 - letecky

Cena     759 EUR cena zájazdu + 200 EUR (letiskové a palivové poplatky) = cena spolu 959 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu, čo sa môže odraziť na zmene ceny).
Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou linkou z Viedne do Istanbulu a späť (vrátane letiskových poplatkov a 23kg batožiny do podpalubia)
  - transfer autobusom z letiska v Istanbule do hotela a späť + všetky autobusové presuny počas zájazdu, poistenie CK voči insolventnosti
  - 3 x ubytovanie v 4*hoteli s polpenziou v Istanbule
  - hodinová plavba po Bospore (vstup do Hagia Sofia, paláca Topkapi, do starovekej cisterny a galatskej veže)
  - miestny sprievodca v Istanbule

  - slovensky hovoriaci sprievodca zájazdu počas celej doby zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za 1/1 – 275€ za celý pobyt
  - komplexné cestovné poistenie UNION na 4 dní – 12€
  - fakultatívny výlet (večerná plavba s transferom bohatým tureckým programom a alkoholickými nápojmi - 50€), uviesť prosím záujem v poznámke na prihláške!
  - komplexné cestovné poistenie UNION na 3 dni – 12 EUR (odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK