Po stopách tureckých a židovských

pamiatok v Budapešti

„s kúpaním v originál tureckých kúpeľoch!“

Viac ako dvojmiliónovú metropolu Maďarska netreba nikomu zvlášť predstavovať. Koľkokrát ju navštívite toľkokrát vám ponúkne inú tvár. A tých tvárí má táto metropola naozaj požehnane veľa. V múzeu Aquincum nájdeme pozostatky rímskeho mesta, pozornému oku neujdú jasné pripomienky dávnych osmanských výbojov a žije tu aj najpočetnejšie židovské spoločenstvo vo východnej Európe, ktoré má k dispozícii 22 synagóg. Počas prvého dňa tejto dvojdňovky sa bližšie pozrieme práve na obdobie, kedy v meste z viacerých dnešných kostolov prerobených z mešít znel 5 krát denne kvílivý hlas muezína. Druhý deň bude venovaný pamiatkam komunity, ktorá zostala v Budapešti pred transportmi do koncentrákov akoby zázrakom z časti uchránená. Židia tu dodnes majú svoje synagógy a modlitebne, vzdelávací systém od materskej škôlky až po univerzitu (jedinú židovskú univerzitu v strednej Európe), kóšer reštaurácie, ale aj hodnotné židovské pamiatky. Príďte s nami na miesta, ktoré vás zavedú do minulosti plnej hodnotných pamiatok a nevšedných ľudských osudov. Dostačujúcim relaxom po náročnom dni bude zaslúžený kúpeľ v najviditeľnejšej pamiatke na turecké časy v historických kúpeľoch Rudas!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

odchod z Bratislavy ráno, cesta s povinnými prestávkami do Budapešti. Od polovice 16.stor. sa Budapešť takmer na 150 rokov stala centrom tureckej provincie s názvom Budinský pašalík, išlo o najsevernejšie mesto islamu. Spolu so sprievodcom budeme objavovať v priebehu dňa turecké pamiatky mesta. V mnohých kostoloch, ktoré slúžili kedysi ako mešity sa dodnes zachovali typické architektonické prvky osmanských staviteľov. V niektorých objavíme zachovaný islamský vstupný portál, inde sa zachoval mihráb – turecký modlitebný výklenok obrátený k Mekke. Turecký náhrobok, ktorý nesie belostný kamenný turban patrí poslednému budínskemu pašovi Arnavutovi, ktorý tu padol pri oslobodzovaní Budapešti armádou slávneho vojvodcu Eugena Savojského. Hrobka, v ktorej odpočíva turecký svätec Gül Baba (otec ruží) sa stala pútnickým miestom mnohých moslimov a dnes je majetkom tureckej vlády. Derviš, básnik a učenec Gül Baba bol osobným radcom sultána Sulejmana I. Nádherného, ktorého sprevádzal po jeho ťaženiach v Európe a ktorý ho po smrti vyhlásil za moslimského patróna mesta. Po „tureckom“ okruhu individuálne voľno na vychutnanie si atmosféry hradnej časti mesta, ubytovanie v hoteli. Budapeštianske horúce pramene sa kedysi moslimom hodili na rituálnu očistu pred piatkovou modlitbou, preto si postupne vybudovali desiatky hamamov, z ktorých dodnes fungujú 4 historické kúpele. Kúpele Rudas, situované pri Alžbetinom moste na nás okamžite dýchnu dávnu históriu. Návštevníci týchto kúpeľov si dodnes môžu užívať kúpeľ medzi stenami, ktoré dal postaviť budínsky paša Mustafa Sokolli v 60. rokoch 16. storočia. Kúpeľ v tradičnej osmanskej stavbe s klenutou kamennou kupolou bude určite príjemným zakončením nášho putovania po tureckých pamiatkach Budapešti. Nakoľko sa náš hotel nachádza v centre Budapešti pri zastávke metra, v prípade, že o kúpanie v termáloch nemáte záujem, môžete si urobiť prechádzku, či vlastný program v meste. Fakultatívne večera v hoteli.

2. deň

je zasvätený židovským pamiatkam, preto sa hneď po raňajkách pustíme do poznávania. V priebehu prehliadky určite zavítame do starej židovskej časti Erzsébetváros, ktorá patrí k najautentickejším celkom maďarskej metropoly a ktorá koncentruje so svojimi viac ako 80 000 obyvateľmi najväčšiu židovskú populáciu v strednej Európe. Perlou celej štvrte je najväčšia európska synagóga z polovice 19.stor., postavená v byzantsko-maurskom štýle, v ktorej sa pohodlne usadí 3000 osôb! Liszt patril k najslávnejším hudobníkom, ktorý si tu zahrali. Vedľa synagógy sa nachádza židovské múzeum, ktoré dokumentuje stopy tejto menšiny od ich príchodu do Uhorska v 13.stor., cez rôzne obdobia, kedy sa striedali priazne a prenasledovania jednotlivých panovníkov až po dnešok. Obdobie najväčšej milosti zažívali Židia na kráľovskom dvore Mateja Korvína, kedy sa dokonca zúčastňovali rôznych kráľovských ceremónií. Ale o tom viac na zaujímavej prehliadke.... V rámci židovských pamiatok neobídeme ani ďalšie zaujímavé synagógy, štvrte, či smutnú vŕbu z oceľových prútov, ktorá má na lístkoch vyryté mená obetí holokaustu, ako aj iné pamiatky pripomínajúce toto smutné obdobie našich dejín. Po prehliadke voľno na obed, na ktorý môžete využiť jednu zo židovských reštaurácií, po ktorom vám odporúčame ochutnať kóšer koláče a zákusky v cukrárni u Fröhlicha, alebo dať si skutočné židovské flódni, podľa Ráchelinho domáceho receptu v cukrárni Noé. V poobedňajších hodinách bude až do odchodu individuálne voľno v centre mesta, ktoré si každý môže stráviť po svojom. Buď si vyberiete prechádzku medzi rozprávkovými palácmi mesta, alebo strávite čas na nábreží Dunaja, kde je stále rušno ľutovať nebudete. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 


 

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie


Termín

    21.-22.10. 2023

Cena

    125€

Cena zahŕňa
 • - autobusovú dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli s bufetovými raňajkami v Budapešti blízko centra a stanice metra
  - prehliadku židovských a tureckých pamiatok mesta
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 40€
  - komplexné cestovné poistenie UNION – 6€
  - prehliadka najväčšej synagógy + židovské múzeum – dospelý aj seniori – 16,50€
  - vstup do synagógy Kazinczy jednotná cena - upresníme
  - vstup do tureckých kúpeľov RUDAS –wellness + turecké termálne parné kúpele – 33€
  - fakultratívne! 3 chodová večera v hoteli - 19€ (od min. počtu 10 záujemcov)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK