Olivy „dar od bohov“, historická Pula a káva v Terste

"zážitkový program so zberom olív"

Istrijský polostrov v tvare srdca, je plný historických a prírodných krás a v našich programoch sa objavuje často. Pre svoju rozprávkovú krajinu s malebnými mestečkami na kopcoch a výbornou kuchyňou jú mnohí označujú za “nové Toskánsko”. Okrem mnohých mestečiek s benátskym šarmom je príbuznosť s talianskym susedom neodškriepiteľná aj v pestovaní olív. Oliva rastie v tejto oblasti už 2000 rokov a jej zber koncom jesene je dôležitou súčasťou miestnej kultúry. A my vás na jedno také “olivové mecheche”, teda konkrétne zber olív v plnej paráde (s hudbou, zábavou a pohostením) pozývame. Príjemnou spomienkou na olivový deň bude určite fľaša domáceho za studena lisovaného olivového oleja, ktorú si odnesie každý účastník akcie. Nemenej zaujímavým zážitkom bude návšteva históriou dýchajúcej Puly, kde Rimania zanechali okrem amfiteátra aj víťazný oblúk, chrámy, kúpele, či kanalizáciu. A keď sme už na Istrii bol by hriech neodskočiť si na dobrú kávu do Terstu? To všetko s výborným wellness hotelom v Rovinj. Ak sme vás zaujali čítajte ďalej…

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

cesta s povinnými prestávkami do Talianska. Obed si už budeme vychutnávať v romantickom námornom prístave v Terste. Čaká nás príjemná zastávka v talianskej metropole kávy, kde nám Slovák Ľuboš, pre ktorého sa toto mesto stalo druhým domovom dokáže, že Terst je oveľa viac ako len zámok Miramare. Kaviarne z obdobia monarchie sú roztrúsené po celom centre a kultúra pitia kávy má veľmi silnú tradíciu. Preto prehliadku začneme v jednej z kaviarní mesta, kde si dáme kávičku ako domáci z pohára. V Terste dostane hosť ku káve aj malý kalíšok čokolády (tak ako vidíte na fotografii), ktorý sa pije pred kávou. Viac, (nielen o káve) , ale aj o zaujímavom meste nám porozpráva Ľuboš počas prehliadky. V rámci prechádzky určite nevynecháme 2 hlavné terstské námestia,   ktoré obklopujú významné historické budovy ako slávne divadlo Giuseppe Verdiho, stará radnica, či budova historická budova obchodnej komory. Každý návštevník sa musí dostať aj do srdca mesta, ku kanálu Grande, vybudovaného podľa benátskeho vzoru, či do starého prístavu. Po prehliadke presun na ubytovanie v Terste, alebo okolí.

2. deň

dnes nás dopoludnia čaká najstaršie a zároveň najväčšie mesto Istrie – Pula. Mesto je priam posiate starými pamiatkami, no na svoje si prídu najmä obdivovatelia rímskeho impéria. Medzi najvzácnejšie pamiatky patrí amfiteáter Aréna z 3.st., ktorý je 6. najväčším na svete. Rimania zanechali v meste výrazné a dodnes neprehliadnuteľné stopy. Pula disponovala už začiatkom n.l. vodovodom, kanalizáciou, mala fórum, chrámy, dve divadlá, veľký mestský cintorín, či domy vykladané mozaikami a mramorom a napokon aj mestské opevnenie. Pri potulkách mestom určite neprehliadneme Herkulovu bránu z 1. storočia, Zlatú bránu, ktorej súčasťou bol Víťazný oblúk rodiny Sergiovcov., či najzachovalejšiu antickú pamiatku – Augustov chrám. Po spoločnej prehliadke individuálne voľno na obed, či občerstvenie. Na spiatočnej ceste do hotela nás čaká ešte zastávka v malebnej dedinke v centrálnej Istrii o ktorej vám prezradíme, že mu dominuje kostol a nádherný neskorobarokový interiér. My sa tu však okrem kostola zastavíme v rodinnej vinárni, kde okrem tunajších vín, ktorým kraľuje Malvasia ochutnáme aj typické istrijské špeciality. Po ochutnávke presun do komfortného 4*hotela s vlastným wellnessom v mestečku Rovinj. Až do večere voľno na wellness, či prechádzky. Večera v hoteli.

3. deň

dnešný deň sa ponesie v znamení olív. Po raňajkách sa presunieme do oblasti Poreču, kde sa nachádzajú olivové plantáže. Prečo sú olivy “darom od bohov” a ako priaznivo pôsobí olej z nich pre celý organizmus vnútorne aj zvonku sa dozvieme od sprievodcu. Je to vraj úplne jednoduché, na získanie kvalitného olivového oleja potrebujeme “len” dobrú pôdu, olivovníky staré aspoň 500 rokov, dostatok slniečka a primeranú vlahu…:) V typickej istrijskej dedine nás privítajú hudbou a prípitkom. Nasleduje piknik, na ktorom ochutnáme olivový olej, domáce figy, koláče, či víno. Posilnení a poučení domácimi sa pustíme do samotného zberu tohto zeleného zlata. Aj počas zberu nás bude sprevádzať animačný program. Domáci nás budú pozorne sledovať, aby na záver zberu vyhlásili kráľa a kráľovnú tejto olivovej akcie. Po práci nás čaká zaslúžený obed (vrátane nápojov) v miestnej reštaurácii, kde nám opäť zahrá domáca kapela tentokrát aj do tanca. Ako spomienku na dnešný deň si odnesieme fľašku extra panenského olivového oleja… Návrat do hotela v poobedňajších hodinách, možnosť využitia hotelového wellnessu až do večere.

4. deň

nás ešte čaká presun do obľúbeného letoviska Istrie, ktorým je Poreč. Jeho najväčšou a najlákavejšou kultúrnohistorickou atrakciou je Eufraziova bazilika, pochádzajúca z prvej polovice 6.st., s prvkami pôvodnej rannokresťanskej a byzantskej architektúry. Zaraďuje sa k najhodnotnejším historickým komplexom z tohto obdobia v celej Európe, za čo si vyslúžila zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Biskup Eufrazius nechal interiér baziliky vyzdobiť mozaikami, ktoré sú umelecky porovnateľné s tými, ktoré sa nachádzajú v talianskej Ravenne. Steny sú ozdobené unikátnymi freskami. Starobylú atmosféru mesta dopĺňajú pozostatky chrámu Neptúna a Marta z 1. storočia, ktorý bol najväčším svätostánkom na pobreží Jadranu. V Poreči sa okrem toho nachádza veľké množstvo palácov, či kostolov, za zmienku a obhliadku stoja určite aj mestské hradby a veže, ktoré sa zachovali až dodnes. Po prehliadke možnosť posedieť si, alebo prejsť sa v starých uličkách mesta a rozlúčiť sa s Istriou trebárs aj pohárikom dobrého istrijského vína. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 


Rezervácia

 

  

 Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    28.-31. októbra 2023

Cena

    399 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - skúseného sprievodcu a poistenie proti insolventnosti
  - 1x ubytovanie v 3, alebo 4* hoteli v Terste s raňajkami
  - prehliadka Terstu s lokálnym - slovensky hovoriacim sprievodcom
  - 2 x ubytovanie v 4* hoteli (pri mori, blízko centra mesta) s bufetovými raňajkami a bufetovou večerou (každá izba s balkónom)
  - hotelový wellness a SPA zóna, hotelový župan, uterák a papuče do wellnessu k dispozícii na izbe
  - káva a čaj na izbe
  - káva v historickej kaviarni v Terste
  - celodenný výlet „zber olív“ s miestnou sprievodkyňou s návštevou olivovej plantáže, s piknikom s neobmedzenou konzumáciou všetkých produktov ( ochutnávka olivového oleja s chlebom, vína, šťavy, „šnapsy“, koláče a sušené figy, bohatý animačný a hudobný program, návšteva olivového mlynu s prezentáciou olivových výrobkov, organizovaný zber olív )
  - obed v reštaurácii po olivovom zbere vrátane nápojov a živej hudby
  - fľaša za studena lisovaného olivového oleja pre každého účastníka olivového zberu

Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 95€ za 3 noci
  - vstup do baziliky v Poreči – cca 7€
  - vínna ochutnávka u miestneho vinára v centrálnej Istrii - doplníme
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK