Predvianočný víkend v Bergame a Miláne


"so slávnosťou svätého Ambrózia"

Tento krát porovnáme predvianočnú atmosféru v lokálnom Bergame a mondénnom Miláne. Miláno – hlavné mesto Lombardie, druhé najväčšie mesto Talianska, mesto bánk a futbalu, či takzvaná európska mekka módy, mesto ktoré však okrem módnych skvostov ponúka aj množstvo tých architektonických. Bergamo – 4. najväčšie mesto Lombardie, ktorého bohatá história sa odráža v architektúre a pamiatkach. Úbočia alpských vrchov sa začínajú dvíhať doslova za mestom. A v čase adventu ponúka nádherný vianočný trh! Tak čo, pridáte sa?

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

Odlet z Bratislavy pravidelnou linkou do Bergama o 8,00. Po prílete, autobusovom presune a uložení batožiny v hoteli sa vyberieme so sprievodkyňou na spoznávanie tohto historického mesta, ktoré neprávom stojí tak trochu v tieni slávneho Milána. Celé mesto je rozdelené na horné a dolné. Do historickej časti „Citta alta“ teda horného mesta sa dá aj vyšliapať, my sa tam však odvezieme pohodlne lanovkou, ktorá už 110 rokov vozí svojich pasažierov hore dole. Srdcom celého centra je staré námestie obkolesené nádhernými historickými palácmi a prístupnou zvonicou, na vrchole ktorej (230 schodov, ale pohodlnejšie je ísť výťahom) nájdeme najväčší zvon Lombardie a úchvatný panoramatický výhľad na starobylé mesto. S históriou a rozprávkovými pamiatkami vás oboznámi sprievodca musím však spomenúť aspoň baziliku Santa Maria Maggiore, ktorá krásou svojich barokových dekorácií nemá páru široko- ďaleko. V skorých poobedňajších hodinách návrat do hotela, ubytovanie, prípadný oddych a poobede individuálna návšteva vianočných trhov mesta. Voľno na jedlo, pitie, či túlanie sa po starých uličkách Individuálny návrat do hotela.

2. deň

Dnes sa po raňajkách presunieme pohodlne vlakom do Milána. Gotická katedrála Il duomo di Milano vyráža dych aj kultúrnym barbarom. Jej impozantnosť podčiarkuje fakt, že je štvrtým najväčším chrámom sveta. Rozprávkový palác vyčarený priamo v strede námestia ponúka úchvatný pohľad zo svojej obrovskej strechy, ktorý pri jeho návšteve určite odporúčame. Ak vás lákajú obrazárne, v nijakom prípade nemôžete obísť Pinacotecu di Brera, ktorá je po florentskej obrazárni druhou najväčšou a najvýznamnejšou obrazárňou Talianska. Nájdete tu diela významných maliarov ako El Grecca, Van Dycka, Raffaela, či Giovani Belliniho. Pre milovníkov opery je priam povinnosťou pozrieť si najslávnejšie operné divadlo La Scala, pre ktoré komponovali opery skladatelia ako Donizetti, Bellini, či Verdi a na doskách ktorého vystúpili mnohí slávni speváci. V rámci prehliadky múzea divadla je možnosť pozrieť si aj jeho interiér, ktorý je na rozdiel od jeho zovňajšku naozaj okázalý. Slávny kostol rádu dominikánov Santa Maria delle Grazie, súčasť svetového dedičstva UNESCO je miesto kde nájdete svetoznámu maľbu Leonarda da Vinciho Posledná večera. Vstup do kostola je síce zdarma na obraz však treba objednať lístky niekoľko mesiacov dopredu, preto v prípade, že máte o návštevu záujem, dajte nám to vedieť spolu s prihláškou. Galleria Vittorio Emanuele je považovaná za matku všetkých nákupných centier. V prekrásnom paláci z 19. storočia sa nachádzajú niektoré z najlepších svetových butikov, no i reštaurácie a iné zariadenia. Aj keď v Miláne nechcete nakupovať – Galleria Vittorio Emanuele II musíte vidieť. Je to okázalá spomienka na doby dávno minulé, kedy bolo nakupovanie aj spoločenskou udalosťou... Predovšetkým vo vianočnom období pôsobí toto miesto naozaj zázračne – všetko je vyzdobené úžasnými dekoráciami, všade vonia varené víno, či horúca čokoláda. A aby nejedli len oči určite musíte ochutnať niektorú z milánskych špecialít. Je len na vás či dáte prednosť pravej milánskej kotlete, alebo si v predvianočnom čase vychutnáte tradičný koláč Panettone. Predvianočné Miláno zahalené v snehu pôsobí naozaj kúzelne, veď nakoniec presvedčte sa sami! Po príchode do mesta spoločná prehliadka centra s miestnym sprievodcom, následne individuálne voľno na návštevu pamiatok podľa výberu a individuálne voľno. Nezabudnite, že 7. december je každoročne veľkým sviatkom pre všetkých Milánčanov. Iný kraj – iný mrav. V Miláne nenosí darčeky Mikuláš, ale podľa milánskej tradície je to práve sv. Ambróz, ktorý v noci navštevuje deti a tie dobré odmení sladkým darčekom. Práve tento víkend sa konajú okolo hradu Sforzesco v centre mesta trhy, kde okrem sladkostí, starožitností, či hračiek, nájdete aj zaujímavé remeselnícke výrobky, rozprávkové sviečky, či zaujímavé výtvory mladých, nádejných umelcov. Staré tradičné talianske jedlá, ale aj nezávislá hudba, či ručne robené šperky vytvárajú neopakovateľnú atmosféru tohto trhu. Určite nikto odtiaľ neodíde naprázdno. Návrat do hotela vlakom vo večerných hodinách. 

3. deň

Dopoludnia sa ešte môžete venovať predvianočným nákupom, dať si poslednú dobrú taliansku kávu, či nejakú sladkosť. Transfer autobusom na letisko v obedňajších hodinách, odlet v skorých poobedňajších. Po prílete na viedenské letisko individuálny transfer do Bratislavy.

 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie


Termín

    8.12. – 10.12. 2023 - letecky

Cena     369 EUR cena zájazdu + 200 EUR (letiskové a palivové poplatky) = cena spolu 569 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu, čo sa môže odraziť na zmene ceny).
Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou leteckou linkou z Bratislavy do Bergama tam a z Bergama do Viedne späť
  - letecké a palivové poplatky, 1 x príručná batožina a 1x 10kg batožina na palubu v cene
  - 2 x ubytovanie v 3* hoteli v Bergame s raňajkami
  - 2,5 hod prehliadka Milána s miestnym sprievodcom
  - sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu –80€ na 2 noci
  - autobusová preprava z letiska v Bergame do centra mesta - 3€
  - vlaková doprava Bergamo – Milano – Bergamo – cca 15€ tam aj späť (lístok na metro 2€ jedna jazda)
  - vstup do pamiatok podľa výberu – múzeum divadla Scala - 12€, v prípade skupiny nad 15 osôb - 8€
  - obraz „Posledná večera“ s rezerváciou vstupu – 17,50€ (nahlásiť vstup spolu s prihláškou, rezerváciu treba urobiť vo veľkom predstihu)
  - vstup na strechu Duoma v Miláne (fakultatívne!) – vstup výťahom – cca 15€, vstup pešo - cca 10€
  (ceny budeme upresňovať pred odchodom!)
  - komplexné cestovné poistenie UNION na 3 dni – 9 EUR (odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK