Stovežatá z výšky, zámok a záhrady Trója

"a barokové Klementínum"

Pozývame vás na víkend do obľúbenej metropoly našich západných susedov do stovežatej Prahy. Praha - jedno z najkrajších svetových miest ležiace v samom srdci Európy, pokladnica nespočetných historických a kultúrnych pamiatok sa „dá“ jednoznačne navštíviť aj niekoľkokrát. Verím, že aj tentokrát sme pre vás namiešali príťažlivý koktail zaujímavostí. Navštívime obľúbenú a neprehliadnuteľnú stavbu pražskej panorámy s výškou 216 metrov – Žižkovskú televíznu vežu a spoznáme mesto z inej perspektívy. Stavebníka Trójskeho zámku Václava Vojtecha grófa zo Šternberka uchvátili veľkolepé honosné rímske vily uprostred nekonečných záhrad natoľko, že sa rozhodol preniesť kúsok „Večného mesta“ do svojej rodnej krajiny. Dokážeme vám, že trojský zámok je naozaj pozoruhodná a výnimočná stavba. Nemenej zaujímavý bude hlavný program druhého dňa, kedy navštívime knižnicu Klementinum, ktorá je dokonalou ukážkou krásnej barokovej architektúry a bola vyhlásená za jednu z najkrajších knižníc na svete. No a keď si trúfate zdolať 172 točitých schodov odmenou vám bude okrem iného ďalší nádherný výhľad na mesto zo 68 m vysokej astronomickej veže. No a to všetko s hotelom v centre mesta!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy ráno s povinnými prestávkami, príchod do Prahy v obedňajších hodinách. Prvou zastávkou našej cesty bude Žižkovská televízna veža. Jedni hovoria, že je to architektúra moderného brutalizmu, iní zasa tvrdia, že sa jedná o stavbu, ktorá predbehla svoju dobu. Jedno je však isté, jej paralelu vo svete nikde inde nenájdete. Každá z vyhliadkových kabín tejto veže má totiž iný rozmer - spoločenský, gastronomický, turistický alebo edukatívny. V každej kabíne objavíme iné zaujímavosti, Prvý priestor vám predstaví federáciu svetových veží a tie najznámejšie z nich. V ďalšej kabíne sú preslávené kreslá, z ktorých sa môžete kochať krásnou Prahou. Každé kreslo disponuje vlastným reproduktorom, ktoré vám premieta zvuky z ulice 100 metrov pod vami. Posledná kabína slúži ako expozičná a vždy predstavuje umenie českého pôvodu, teda českých umelcov. Jedná sa o pravidelné výstavy malieb, fotografií, čí iných umeleckých diel. Neprehliadnuteľnou zvláštnosťou sú lezúce obrovské bábätká, teda laminátové sochy, ktoré sú dielom medzinárodne uznávaného umelca Davida Černého. Bábätká sú 3,5 metra dlhé, 2,6 metra široké a približne 150 kg ťažké. Pôvodne išlo o dočasnú expozíciu, ktorá však vďaka pozitívnemu ohlasu verejnosti zostala dodnes. Čo sa veži poprieť určite nedá je naozaj exkluzívny výhľad, pri dobrom počasí dovidieť do vzdialenosti až 100 km. Veríme, že jedinečný panoramatický 360 ° výhľad bude skvelou spomienkou na Prahu. Po zážitku vo výškach vám ponúkame možnosť fakultatívneho obeda v neďalekej reštaurácii. V poobedňajších hodinách sa presunieme do mestskej časti Trója, kde navštívime barokový letohrádok zo 17.stor., ktorý obklopuje rozsiahla terasovitá zámocká záhrada talianskeho typu s mnohými fontánami, terakotovými vázami, či bustami. Skvostom zámku je dvojramenné schodište na južnom priečelí, bohato zdobené plastikami zápasiacich Titanov s antickými bohmi. Maliarske práce v prízemí zámku uskutočnili významní talianski umelci, skutočnou perlou zámku je bohato zdobený cisársky sál. Nádherná baroková záhrada okolo zámku patrí k najreprezentatívnejším príkladom barokovej záhradnej architektúry v Čechách. Komentovaná prehliadka interiéru, následne voľno v krásnych záhradách. V podvečer presun na ubytovanie do hotela v centre, večer individuálny program.

2. deň

Po raňajkách nás čaká pešia prechádzka po centre, kde bude našim cieľom druhý najväčší komplex v metropole, ktorý bol vždy živým centrom vzdelanosti a kultúry – Klementínum. Prehliadka barokovým okruhom okrem iného zahŕňa aj Meridiánovú sieň s dobovými astronomickými prístrojmi. Ďalším atraktívnym bodom prehliadky je nahliadnutie do barokovej knižnice s prekrásnou freskovou výzdobou z roku 1722, ktorej podoba a úprava zostala odvtedy nedotknutá. Na záver navštívime astronomickú vežu so sochou Atlasa, nesúceho na ramenách nebo plné hviezd. Veža, v ktorej sa nachádza najdlhšie súvisle meracia meteorologická stanica v českých krajinách je vybavená rôznymi dobovými meracími prístrojmi a ponúka naozaj čarovný výhľad! Po spoločnej prehliadke so sprievodcom individuálne voľno v meste až do poobedňajších hodín. Odporúčame vám napríklad zájsť na kávičku a koláč do najkrajšej pražskej kaviarne, za ktorú sa považuje kaviareň Obecného domu v centre, ale pre tých, čo chcú v poznávaní meste pokračovať ponúkame napríklad individuálnu návštevu Národného múzea. Po rekonštrukcii v roku 2019 je prehliadka múzea moderná, pútavá a interaktívna. Novo sprístupnená je aj kupola, z ktorej sa vám na záver naskytne jedinečný pohľad nielen na Václavské námestie, ale aj na celú panorámu Prahy. Popoludní odchod z Prahy späť na Slovensko, príchod vo večerných hodinách okolo 20:00.

 


Rezervácia

 
 

 Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    20. – 21. apríl 2024

Cena

    149 EUR

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusu
  - ubytovanie v 3* hoteli v centre s raňajkami
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
Príplatky/vstupy
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 45€
  - vstupné na Žižkovskú televíznu vežu – dospelý 13€, senior nad 65r. - 9€ (prosím uviesť záujem v prihláške, vstup pre skupiny sa hradí vopred!)
  - komentovaná prehliadka zámku Trója + vstup do záhrad – dospelý 6,50€, senior nad 65r. a ZŤP 3€
  - komentovaný prehliadkový okruh Klementína – dospelý 13€, senior nad 65r. - 9€
  - dvojchodový obed v reštaurácii + nápoj podľa výberu – prosím potvrdiť pri prihláške! – 17,50€
  - komplexné cestovné poistenie Union - 6€ (3€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK