Ochutnávka škótskej prírody, krásnych miest a dobrej whisky

" Edinburg, Glasgow, ostrov Skye, jazero Lomond, Oban... "

Škótsko – nádherné a magické miesto nie len kvôli prírodným krásam, ostrovom, pobrežiu, zeleným lúkam a kopcom Vysočiny, ale aj kvôli pestrej histórii, legendám, gastronómii a whisky. Každý škótsky zájazd by mal prechádzať mestom Edinburg a Glasgow a každý turista by mal v krajine navštíviť aspoň jeden hrad, vidieť loch (jazero), Vysočinu, pobrežie a ostrov. Presne tento koktail sme na našej trase namiešali aj my. Podľa chuti skúsime aj lokálne špeciality, ako napríklad chutné steaky z kráv Aberdeen Angus, haggis, neeps, tatties, black pudding a iné. Užijeme si naozaj výborné raňajky, tzv. full scottish breakfast, z ktorých budeme naozaj „full“ a pripravení na každodenné zážitky. Neodlučiteľnou súčasťou Škótska je whisky. Zastavíme sa v pálenici a pozrieme si, ako sa škótska už stovky rokov vyrába.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odlet z Bratislavy priamou linkou do Škótska v poobedných hodinách. V Edinburgu si posunieme čas o hodinu naspäť a začneme s objavovaním rozprávkového mesta. Neďaleko nášho hotela, v starom meste (Old Town) sa prejdeme po hlavnej ulici – Royal Mile, na jej konci si pozrieme letné sídlo kráľovskej rodiny Holyrood Palace a modernú budovu škótskeho parlamentu. (Obe zaujímavosti možno navštíviť zvnútra vo voľnom čase posledný deň. V prípade záujmu vás sprievodca bude informovať o výške vstupného a otváracích hodinách. Návšteva parlamentu závisí od dátumov rokovaní a možnosť navštíviť parlament bude známa až pár dní pred cestou.) Navštívime aj Grassmarket, ktorý sa v minulosti využíval aj ako trhovisko a popravisko. O popravách a drsnom živote v podzemí mesta, kde vraj straší, si povieme viac aj na cintoríne Greyfriars Kirkyard. Porozprávame si niečo o psíkovi Bobby-m, ktorému k symbolickému náhrobku dodnes obyvatelia mesta, ako aj jeho návštevníci nosia drevené paličky, jedlo a hračky. Ochutnať škótsku gastronómiu môžeme na príjemnej pešej zóne ulice Rose Street. Ubytovanie v Edinburgu.

2. deň

Po raňajkách a odchode z Edinburu bude našim cieľom západné pobrežie – milé malé mesto Oban. Na ceste do Obanu sa zastavíme pri unikátnej soche Kelpies, ktorá v nadživotnej veľkosti zobrazuje vodné kone škótskej mytológie. Zastavíme sa tiež v národnom parku Loch Lomond, prejdeme sa po dedinke, ktorá sa pre svoju malebnosť stala dejiskom obľúbenej škótskej telenovely. Odfotíme si pohľady na jazero Lomond. Pokračovať budeme cez mestečko Inveraray, kde navštívime hrad, ktorý aj dnes obýva Duke of Argyle – vojvoda z regiónu Argyle. (alternatívou je návšteva hradu Eilean Donan alebo Dunvegan nasledujúce dni). Oban je neoficiálnym hlavným mestom  Západnej Vysočiny a malebným pobrežným mestom, ktoré je východiskovým bodom na cesty k súostroviu Vnútorné Hebridy. Na brehoch Atlantiku ochutnáme špecialitku - fish and chips. Ubytovanie – Oban.

3. deň

Pred odchodom navštívime whisky pálenicu, ktorou je Oban známy a o uisge beatha, čo znamená voda života, si porozprávame počas prezentácie jej výroby (záleží od počtu prihlásených záujemcov, alternatívou je návšteva pálenice Clydeside v meste Glasgow alebo Talisker). Škótsko má 790 ostrovov, náš dnešný cieľ bude ten najkrajší z nich – ostrov Skye, kde strávime dve noci. Po ceste na sever si spravíme obednú prestávku vo Fort William, meste pod horami, meste na ceste na ostrovy. Večerný príchod do Portree, malebného hlavného mesta ostrova Skye. Ubytovanie v Portree / ostrov Skye.

4. deň

Dnes budeme objavovať krásy ostrova Skye. Jedinečná scenéria horských vrcholov, ktoré sa doslova dotýkajú mrakov, nádherné zelené planiny zaliate slnkom aj dažďom, pobrežie a úžasné vysoké útesy. Ubytovanie v Portree / ostrov Skye.

5. deň

Dnes sa po raňajkách premiestnime do najväčšieho mesta Škótska - Glasgow. Cestovať na juh budeme vysočinou, zastavíme sa v meste Pitlochry. Jeho hlavná ulica ponúka možnosti dokúpiť suveníry alebo sa dobre najesť. Sprievodca vám poradí, kde kúpiť suveníry, ktorými sú určite whisky, deky, šály a iné textilné výrobky z tradičného škótskeho tweed-u. V meste Glasgow sa prejdeme po centre. Glasgow bol v minulosti významným centrom britského priemyslu a obchodu. Dnes mesto turistov láka predovšetkým do múzeí a galérií klasického a moderného umenia. Vo voľnom čase, sa prejdeme na rušnej obchodnej ulici Buchanan Street. Večer nájdeme pub na posedenie, prípadne inú zábavnú aktivitu, ktorú veľkomesto v sobotu ponúka. Noc strávime v meste Glasgow.

6. deň

Posledný deň sa premiestnime z mesta Glasgow do Edinburgu. Pozrieme si štvrť New Town (Nové mesto). Spoločne aj individuálne si pozrieme rušnú nákupnú ulicu Princess Street s krásnymi farebnými záhradami, ktoré pôsobia ako oáza v pomerne rušnom centre. Čas pred odletom budete tiež môcť stráviť individuálnou prehliadkou hradu alebo sídla Holyrood. V poobedných hodinách sa so Škótskom rozlúčime, čaká nás transfer na letisko a let do Bratislavy.

 

Rezervácia

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín

    LETECKY - 7.5. – 12.5. 2024 (6 dní / 5 noci)

Cena

    1049€ + 250€ (letiskové, palivové poplatky + 10kg batožina) = 1299 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou leteckou linkou Bratislava – Edinburg– Bratislava
  - 10kg batožina + príručná batožina na palubu (20kg batožina do podpalubia za príplatok)
  - skúsený sprievodca počas celej doby zájazdu, poistenie insolventnosti
  - autobusový transfer po Škótsku počas celej doby zájazdu
  - 1x ubytovanie v hoteli v Edinburgu s raňajkami
  - 1x ubytovanie v hoteli v Oban s raňajkami
  - 2 x ubytovanie v hoteli v Portree/Skye s raňajkami
  - 1 x ubytovanie v hoteli v Glasgow s raňajkami
Cena nezahŕňa
 • - city tax (pobytová daň) – hradí klient v hoteli (povinné)
  - príplatok za jednolôžkovú izbu (na vyžiadanie)
  - prezentácia výroby whisky s ochutnávkou, vstupy do pamiatok podľa programu
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK