Neobjavené hrady a zámky stredných Čiech

a nezabudnuteľná jazda safari truckom

"Žleby, Karlova Koruna, Hrádek u Nechanic, Safari..."

Stredné Čechy, ponúkajú množstvo krásnych a zaujímavých pamiatok, ktoré každoročne prilákajú státisíce spokojných návštevníkov. Je ich také množstvo, že by sme z nich pokojne mohli pripraviť program aj na 2 týždne. Toľko času žiaľ nemáme, preto vám ponúkame trojdňový program v ktorom navštívime možno „menej okukané“ pamiatky, ktoré však verte mi, v ničom nezaostávajú za tými slávnejšími. Prvý deň si zoberieme na mušku zámok Žleby, ktorý vyniká svojimi bohatými historickými interiérmi. Tie boli vytvorené kniežatami z Auersperka počas 19. storočia. V priľahlej obore budeme svedkami kŕmenia vzácnych bielych jeleňov, ako aj ukážky lietania dravcov. Druhý deň objavíme reprezentačné sídlo rodu Kinských – zámok Karlovu Korunu. V tejto architektonickej perle z dielne slávneho Jána Blažeja Santiniho spoznáme príbeh šľachtického rodu Kinských a zoznámime sa s jeho významnými osobnosťami. Poobedie už strávime v romantickom zámku v štýle tudorskej gotiky, v reprezentačnom a letnom sídle grófskeho rodu Harrachov, ktorým je Hrádek u Nechanic. Posledný deň precestujeme niekoľko tisíc kilometrov, až do ďalekej Afriky, kde vás čakajú miestne tvory aj nezabudnuteľná jazda safari truckom. No povedzte, máte snáď na tieto dni lepší program?

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Prvou väčšou zastávkou dňa bude zámok Žleby, ktorý je známy svojou romantickou podobu v štýle anglickej neogotiky. Takmer rozprávkový vzhľad zámku zabezpečujú 3 vstupné brány, vysoká valcová veža a napodobenina stredovekého opevnenia. Zámok je vybavený jedinečnou zbierkou zbraní, historickou divadelnou sálou, či vzácne zachovanou zámockou kuchyňou. V romantických interiéroch sa miešajú pôvodné historické pamiatky s dobovými prvkami a starožitnosťami dovezenými z celej Európy. Kožené tapety, zbierky vitráží, mnohé obloženie stien, prepychové vybavenie a inštalácia rešpektujúca dobové dokumenty uchovali do dnešnej doby zámok ako akúsi úžitkovú zbierku starožitností s jedinečnou atmosférou a neopakovateľnou malebnosťou. Príjemná je aj je aj prechádzka romantickým zámockým parkom, ktorým preteká rieka Doubrava. Následne individuálne voľno na obed po ktorom nás ešte čaká zaujímavé predstavenie. Len 10 min chôdze od zámku sa v zámockom parku nachádza obora Žleby, ktorá je preslávená unikátnym chovom bielych jeleňov. V súčasnej dobe je tu okolo 80 ks bielej zveri, ktorú budeme sledovať pri kŕmení a to na vzdialenosť 10-15 metrov. Po kŕmení bielych jeleňov nasleduje ukážka letu a výcviku dravcov a sov, ktoré, lietajú pri ukážkach v tesnej blízkosti návštevníkov. Z ďalších druhov zveri spomeňme aspoň diviaky, muflóny, daniele, či srnčiu zver. Po komentovanej prehliadke presun na ubytovanie do hotela v Pardubiciach. Po ubytovaní spoločná prechádzka historickým centrom s peknými mešťanskými domami, Zelenou bránou a Pardubickým zámkom. Spoločná večera.

2. deň

dnešný deň začneme v sídle chlumecké vetvy rodiny Kinských. Zámok Karlova Koruna, s originálnym pôdorysom pripomínajúcim tvar kráľovskej koruny je považovaný za jeden z vrcholov iluzívneho baroka v Čechách. Ako prišiel zámok k svojmu menu? Čo má spoločné zámok s Nobelovou cenou? Kto bola prvá a jediná víťazka Veľkej pardubickej? Kto bol iniciátorom deklarácie českej šľachty proti okupácii? To všetko a oveľa viac sa dozviete na historickej prehliadke zámku. Po spoločnej prehliadke voľno na kávu v oranžérii, alebo prechádzka v zámockom parku v anglickom štýle. Obedňajšie voľno strávime v neďalekom Hradci Králové. Po individuálnom voľne na obeda, sa presunieme k ďalšej romantickej stavbe, ktorou je zámok Hrádek u Nechanic. Na základe projektu v tudorskej gotike, vypracovaného anglickým architektom má výzdobu interiérov na svedomí známy rakúsky architekt Karl Fischer. V pôvodných bohato zdobených a vybavených interiéroch je prezentovaná ukážka bývania šľachty v druhej polovici 19. storočia. Po spoločnej prehliadke presun naspäť do Pardubíc a individuálne voľno do večere. Večera v hoteli.

3. deň

Po raňajkách odchádzame do ZOO Dvůr Králové s viac než 60 ročnou históriou. Počas tejto doby sa z nej stala jedna z najväčších a najobľúbenejších zoologických záhrad v Čechách. Jedinečná je aj tým, že patrí medzi najvýznamnejších chovateľov afrických zvierat na svete! Počas individuálneho voľna na vás v areáli čaká cez 2300 zvierat, najväčšia kolekcia afrických zvierat v Európe, tropické močiare, savana, vodné svety, pavilón hrošíkov, tajomná žirafa Okapi, a ďalšie unikátne expozície vrátane jedinečnej galérie obrazov Zdeňka Buriana. V areáli Zoo sa nachádza aj juhoafrická dedinka Gwanda, ktorá je vernou ukážkou života aj kultúry Juhoafričanov. V centre dedinky stojí typická juhoafrická škola s drevenou tabuľou a lavicami, ale nájdete tu aj zlatokopeckú baňu s vozíkmi, veterný mlyn a ohradu s domácim dobytkom. V roku 2019 sa otvoril krytý pavilón žiráf. Od roku 2021 bol opravený most nad výbehom hrochov a novinkou roku 2022 sa stala expozícia tučniakov okuliarových, ktorá je zároveň aj najväčšia v Česku. Určite nezabudnuteľným zážitkom bude takmer hodinová jazda Safari truckom po skutočnej africkej savane. Návštevníci môžu z neho sledovať a fotografovať stáda antilop, zebier, žiráf, pakoňov, ale aj levov a gepardov. Pripravte sa na jazdu, akú nikde inde v Európe nezažijete! Poobede odchod späť do Bratislavy. Príchod vo večerných hodinách.


Rezervácia

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    10.5 – 12.5. 2024

Cena

    239 EUR

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - 2 x ubytovanie s raňajkami v 3* hoteli s raňajkami a servírovanou večerou
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednoposteľovú izbu – 40€
  - komentovaná prehliadka zámku Žleby – dospelý – 9,50€, senior 65+ - 8€
  - komentovaný program v zámockej obore (kŕmenie jeleňov + prehliadka dravých vtákov) – dospelý 4,50€, senior 65+ - 2,50€
  - komentovaná prehliadka zámku Hrádek u Nechanic - – dospelý – 9,50€, senior 65+ - 8€
  - vstup do ZOO Dvur Králové + jazda Safari truckom - dospelý - 20€ senior 65.+ – 17,50€
  - komplexné cestovné poistenie UNION 3,00€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK