Romantika pod Alpami s výletom do Švajčiarska

"Lago di Como, Locarno, Lugano..."

Rozprávkové Lago di Como, alebo Comské jazero ležiace na hranici so Švajčiarskom očarilo svojou krásou a príjemnou klímou nejedného spisovateľa, či herca. Jazero, ktoré bolo múzou pre známeho spisovateľa Stendhala je vraj "talianskym rajom celebrít“. Svoju vilu tu totiž vlastní nielen George Clooney, ale aj Madonna, Donatella Versace, či Gucci. V dávnych dobách sa jazero nazývalo Lario, čo znamená "hlboké miesto", pretože jeho hĺbka dosahuje miestami úctyhodných 410 metrov, čo ho zaraďuje k najhlbším jazerám Európy. Toto čarovné jazero obklopené mnohými záhradami s tropickou zeleňou je ako stvorené pre všetky romantické duše, no v minulosti si ho obľúbili najmä šľachtické rodiny. V okolí tu po nich zostalo niekoľko víl s dokonalým výhľadom, ktoré stoja zato... Plavba po jazere s návštevou perly Coma – mondénneho Bellagia, prehliadka Villy Carlotta s rozprávkovým parkom, či potulky po úzkych historických uličkách Coma zanechajú v každom trvalé spomienky. Určite nezabudnuteľný bude aj “švajčiarsky deň”, počas ktorého navštívime Locarno a Lugano. Kým na kopci nad starým centrom Locarna objavíme jeden z najznámejších pútnických kostolov Švajčiarska a pokocháme sa výhľadom na jazero Lago Maggiore, v Lugane - fascinujúcom meste kvitnúcich záhrad v objatí hôr si okrem južanského flairu pochutíme aj na známej švajčiarskej čokoláde. Tak poďte s nami stráviť zopár dní na tomto rozprávkovom mieste s splňte si svoj taliansky dovolenkový sen!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy ráno. S menšími prestávkami v Rakúsku a Taliansku. Príchod do hotela na pobreží lago di Como vo večerných hodinách. Večera, nocľah.

2. deň

Po raňajkách začneme spoznávanie Coma návštevou neďalekého Tremezza, kde je na programe prehliadka impozantnej vily Carlotty, postavenej v roku 1690 milánskym grófom, ktorá bola neskôr prestavaná v klasicistickom štýle. Hoci palác z 18. storočia je plný nádherných sôch a hodnotných malieb, väčšina turistov chodí obdivovať hlavne jeho úžasné svahové záhrady. Nato je vraj jedným z najlepších mesiacov práve máj, kedy tu kvitnú rododendrony a záhrady sú plné tejto farebnej nádhery. Rozprávkových víl je na brehu Coma niekoľko, ale po návšteve mi určite dáte za pravdu, že táto patrí rozhodne k najkrajším. Následne sa presunieme k “hlavnému mestu” jazera, ktorým je Como. Mesto má bohatú históriu, ktorá siaha až do čias Rímskej ríše, kedy sa pod vládou Júlia Cézara stala rímskou kolóniou. V rámci prechádzky mesta určite nevynecháme nádhernú gotickú katedrálu Duomo di Como, starú radnicu Broletto, či lombardsko-románsky kostol Sant Abbondio z 11. stor. Stredobod mesta je príjemné námestie Piazza Cavour, ktoré si individuálne vychutnáme. Como je domovom mnohých tovární a obchodov s hodvábom, ktorého výroba siaha až do 14. storočia. Tento priemysel prosperuje zjavne dodnes, pretože Versace, Hermes, Ralph Lauren a mnohí ďalší získavajú hodváb práve odtiaľto. A preto si aj my doprajeme komentovanú návštevu múzea hodvábu. Ak nám to počasie a čas dovolí na záver si dňa si doprajeme krátku cestu pozemnou lanovkou do dedinky Brunate, odkiaľ sa nám otvorí úžasný pohľad na celé jazero. Príchod do hotela pred večerou.

3. deň

Dnešný deň budeme poznávať mestečká okolo jazera pomocou trajektu. Najbližšie k nášmu hotelu sa nachádza turistické mestečko Menaggio. Prvú rannú kávu si teda môžeme vychutnať na promenáde v mestečku. Tí čo sa radi prechádzajú majú možnosť navštíviť kostol Santo Stefano alebo kostol Santa Marta. Presun trajektom do “perly jazera Como”, ktorou je mondénne Bellagio. O Bellagiu sa hovorí ako o romantickom mestečku s eleganciou starých čias. Chvíľami sa vám možno bude zdať, že ste sa ocitli v nejakom starom filme. Hotely v historických vilách, upravené reštaurácie s výhľadom na jazero, typické kamenné uličky a dlhé kamenné schody vedúce do centra, všetko doplnené malebným prístavom na pozadí hôr. Po príchode spoločná prechádzka so sprievodcom v rámci ktorej navštívime aj románsku baziliku San Giacomo, postavenú v 11. až 12. storočí, následne individuálne voľno v mestečku. Následne sa opäť po jazere presunieme na východné pobrežie, do očarujúcej Varenny, ktorá už v stredoveku bola dôležitým centrom na spracovanie železa. Pýši sa tiež mnohými historickými vilami, nádherným románskym kostolom z 12.storočia a krásnou starobylou zvonicou. Po individuálnom voľne na obed nás ešte čaká ďalšia z nádherných víl - vila Monastero so zaujímavou históriou, ale hlavne rozprávkovo krásnou botanickou záhradou. Návrat do hotela v podvečerných hodinách, večera v hoteli.

4. deň

Tento deň nás čaká švajčiarsky výlet. Našou prvou zastávkou bude Locarno, mesto, ležiace na severe jazera lago di Maggiore a zároveň na úpätí Álp. Po príchode si nenecháme ujsť prechádzku malebným starým mestom okolo nádherných palácov až na námestie Piazza Grande, do pulzujúceho stredu starého mesta. Potom sa priamo z centra mesta vyvezieme pohodlne pozemnou lanovkou na kopec, ktorý od konca 15.storočia stráži pútnický kostol Santuario della Madonna del Sasso. Táto svätyňa je jedným z najdôležitejších pútnických miest vo Švajčiarsku a stojí na mieste, na ktorom sa 15.storočí údajne zjavila Panna Mária. Individuálna návšteva interiéru, po ktorej si už užijeme nádherné výhľady na Locarno a jazero. Po návrate do centra individuálne voľno na obed. Poobede nás už čaká “švajčiarsky krásavec s talianskym šarmom”, aj takto bedekre prezývajú švajčiarske mestečko Lugano rozprestierajúce sa na brehu rovnomenného jazera. Mesto má stredomorskú atmosféru, preto nás počas prechádzky budú sprevádzať všadeprítomné palmy, či vôňa citrusov. Najprv však navštívime výrobňu švajčiarskej čokolády, ktorá poteší najmä maškrtné jazýčky. Následne si už doprajeme prechádzku, alebo posedenie pri drinku na brehu jazera s kulisami Álp. Návrat do hotela pred večerou. 

5. deň

Po raňajkách celodenná cesta do Bratislavy zo zastávkami v Rakúsku a Taliansku. Príchod na Slovensko v neskorých večerných hodinách.

 

Rezervácia

 
 

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    17.5. – 21.5. 2024 (5dni/4noci)

Cena

    599€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 4 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou (bufetové raňajky + trojchodová večera)
  - vstup do výrobne švajčiarskej čokolády 

  - sprievodca počas celej doby zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 18€/ noc, teda 72€ za pobyt
  - pobytová taxa - doplníme
  - komentovaná prehliadka múzea hodvábu - 7€
  - park a vila Carlotta - 13€
  - park a vila Monastero - 10€
  - presuny trajektom po jazere Como – cca 18€
  - pozemná lanovka v Locarne - 9€
  - pozemná lanovka v Como – 5,10€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK