„Mesto slnečného svitu“ -Szeged, zážitky v maďarskej puste,

zámok grófa Wenckheima a najkrajšie hradné kúpele

"halászlé, festival vína, obed a jazdecký program na puste"

Počas príjemných májových dní sme sa tento rok rozhodli spoznať ďalší zo zaujímavých kútov nášho južného suseda, miesto, kde sa stretávajú tri hranice štátov a to maďarsko-srbsko-rumunský trojuholník. Počas 3 dní ochutnáme halászlé, ktoré má to najlepšie hodnotenie široko-ďaleko, spoznáme historické centrum kráľovského mesta Szeged. či mesto Gyula, ktoré sa vďaka svojej 800 ročnej histórii prezýva aj „perla Veľkej dunajskej nížiny“. Nádherné prostredie s prastarými stromami, široko - ďaleko známa liečivá voda, aquapark či saunový svet: to nás čaká v Hradných kúpeľoch Gyula! V kombinácii s múzeom vychýrenej červenej papriky, zaujímavým programom na naozajstnej puste, či tradičným vínnym festivalom v Szegede s jedným z najznámejších remeselných jarmokov bude o zážitky postarané. Nech sa páči, objavte s nami „Dolnú zem“.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Prvou zastávkou bude Kecskemét. Dnes je to viac ako stotisícové mesto, no rozrastá sa na miestach, ktoré kedysi obývali stáda dobytka, oviec a kôz (z čoho možný názov Kecskemét). Prehliadka mesta Kecskemét, jedného z najkrajších miest vo Veľkej nížine, známeho svojou secesnou architektúrou. Prezrieme si historické centrum mesta s palácom Cifra, prekypujúcim kvetinovými námetmi, secesnou radnicou so zvonkohrou a nádhernými freskami v honosnej slávnostnej sále. Kossuth tér s promenádou je presne to miesto, kde by sme si mali v pokoji posedieť pri káve a pri dobrej barackovici z tunajšej svetoznámej manufaktúry Zwack, alebo len tak pozorovať ruch tohto milého mestečka. Dnešné poobedie strávime na „skutočnej puste“, alebo trávnatej maďarskej stepi národného parku. Nakoľko bude čas obeda, v tunajšej čárde nás čaká chutný maďarský obed, na ktorom nesmie chýbať kotlíkový guláš, sprevádzaný hlavným jedlom a dezertom. To všetko spláchneme pohárom bieleho, alebo červeného vína. Na vytrávenie absolvujeme jazdu na vozoch jedinečnou krajinou pusty až k pastierskemu múzeu, ktoré nám odhalí čo to z minulosti tunajších pastierov, ako aj prítomnosti národného parku. Následne nás už čaká jazdecká šou, v ktorej sa predvedú šikovní čikóši výsledkom svojej neľahkej práce. Nebude chýbať zaháňanie stáda, štvor, či šesť záprah, ale aj typické plieskanie bičom, ktoré si tí najodvážnejší môžu aj vyskúšať... Na rozlúčku sa osviežime typickými v peci pečenými posúchmi a rozlúčime sa s pustou pohárikom „šnapsu“. Príchod do Szegedu v podvečerných hodinách, ubytovanie v centre mesta, prvá prechádzka po meste. Pre tých, čo radi ochutnávajú dobré vínko odporúčame zastaviť sa v centre, kde sa koná v tomto termíne festival vína, jedna z najvýznamnejších akcií mesta. Množstvo menších aj väčších vinárov z okolia vás bude chcieť presvedčiť o kvalite svojho vína.

2. deň

sa po raňajkách vyberieme smerom do Gyuly. V Maďarsku nájdeme okrem dobre známych hradov a zámkov aj niekoľko utajených klenotov. Jeden z nich sídli práve neďaleko Gyuly. V čase svojho dokončenia bol najmodernejšou stavbou svojho druhu, no a po veľkej rekonštrukcii púta opäť pozornosť verejnosti. Jeho majiteľmi bola rodina grófa Wenckheima a patrí k najdlhšie obývaným zámkom v Maďarsku. Zámok v sebe skrýva určitú symboliku nachádza sa tu 365 okien (ako dní v roku) 52 komnát, ( ako týždňov v roku) a dovnútra vedú štyri vstupy, (ako ročné obdobia). Krásne zrekonštruované priestory sa podarilo prinavrátiť do pôvodného stavu  aj vďaka dobre uchovaným dobovým fotografiám. Spoločná prehliadka veľkolepého grófskeho sídla, po nej pokračujeme do Gyuly. Najväčšou turistickou atrakciou mesta sú hradné kúpele – jedny z najkrajších v celej „kúpeľnej“ republike. Sú vybudované v parku bývalého kaštieľa Almássyovcov na ploche 8,5ha, ktorá je dnes prírodnou rezerváciou. O ich vysokej kvalite svedčí aj fakt, že ich ročne navštívi viac ako milión ľudí. Samozrejme ich navštívime aj my a dopoludnie strávime dokonalým relaxom vhodným pre všetky vekové kategórie. Pre tých, čo kúpanie nemusia ponúka mestečko veľa možností na príjemnú prechádzku. Po kúpaní nás už čaká prehliadka centra. Symbolom mesta je 600 rokov starý gotický hrad rodu Almássy. Obklopuje ho 14 metrov vysoký múr a 20 metrová strážna veža, v ktorej sa nachádza jedna z najstarších gotických kaplniek v krajine. Po prehliadke krátke individuálne voľno na kávu, ktoré môžete využiť napríklad na návštevu druhej najstaršej cukrárne v Maďarsku, z roku 1840. Večer po príchode do Szegedu zakončíme deň v typickej rybacej čárde na brehu rieky Tiszy, kde si dáme ich vychýrené cenami ovenčené szegedské halászlé (V prípade, ak nejete ryby prosím uviesť do poznámky pri prihláške, zabezpečíme inú večeru). Sladkou bodkou na záver dňa bude domáci krémes.

3. deň

„Mesto slnečného svitu“ aj takto sa hovorí Szegedu, vďaka jeho 2100 hodinám slnka v roku leží na sútoku riek Tisza a Maros. Obrovskou skazou mesta bola povodeň rieky Tiszy v r. 1879, ktorá žiaľ zničila veľkú časť mesta. Vďaka tým, ktorí ju prežili bol postavený monumentálny neorománsky votívny kostol, s nádhernou mozaikou Madony. Nová synagóga postavená v štýle maurskej secesie, s neobyčajnou sklenenou kupolou znázorňujúcou vesmír patrí vraj k jedným z najkrajších božích domov Európy a námestie mesta, na ktorom stoja sochy najslávnejších osobností maďarských dejín, či umenia k najkrajším v krajine. V Szegede sa nachádza aj viac ako 500 ročný františkánsky kostol a kláštor, ktorý je po tom v Pannonhalme druhým najstarším v krajine, ale aj srbský pravoslávny kostol s pozoruhodnými ikonami z dreva. Po prehliadke individuálne voľno v rámci ktorého si môžete posedieť v známej cukrárni Virág, ktorá sa už od 19. stor. chváli tými najlepšími sladkosťami v okolí, či navštíviť múzeum známeho spisovateľa Ferenca Móra. V poobedňajších hodinách nás ešte čaká zastávka vo vychýrenom múzeu červenej papriky, kde si melú vlastné červené zlato a ešte nám to aj podajú so zaujímavým komentárom. Po prehliadke možnosť nákupu rôznych balení a druhov lokálnej papriky, ako aj iných maďarských suvenírov. Príchod na Slovensko vo večerných hodinách.

Rezervácia 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    17.5. – 19.5. 2024

Cena

    359 EUR

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v centre Szegedu
  - 2chodová večera v rybacej čárde v Szegede
  - jazdecký program na puste s návštevou múzea pusty + 3 chodový lokálny obed, víno, sóda, káva + prehliadka pusty na vozoch so zastávkami na zaujímavých miestach

  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednoposteľovú izbu – 87 €
  - pobytová taxa – 1,40€/noc, teda 2,80€ za pobyt (vyzbiera sprievodkyňa spolu so vstupmi)
  - vstup do zámku grófa Wenckheima - dospelý - 11€, dôchodca 62+ - 6,50€, 70 a viac - 1,50€
  - vstup do múzea maďarskej papriky – dospelý 3,50€, dôchodca 62 + – 2€
  - vstup do hradných kúpeľov v Gyule + skrinka na prezlečenie – dospelý cca 10€, dôchodca 9€ (upresníme v pokynoch)
  - komplexné cestovné poistenie UNION 3,00€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK