Farby, chute a krásy talianskych Dolomitov,

alebo ako si užiť Dolomity bez kondičky...

"ochutnávka vína, syrov, typický trh"

Na tento výlet pozývame všetkých, ktorí síce nie sú klasickí turisti „batôžkári“, ale majestátna krása hôr im nie je cudzia a nebránia sa príjemným zážitkom v horách, vrátane prechádzok vo vysokohorskom prostredí... Talianske Dolomity – mnohí sa zhodnú, že ide o najkrajšiu a najvyhľadávanejšiu časť talianskych Álp a právom sa dostali na zoznam prírodného dedičstva Unesco. Vápencové, miestami až biele pohorie je známe svojimi skalnými vežami, ktoré sa striedajú s priepastnými údoliami s riekami či jazierkami. Tre Cime, alebo tri veže jeden z najznámejších symbolov Dolomitov budeme mať ako na dlani. Počas päťdňového zájazdu zažijeme výlet lanovkou, potulky po menších či väčších pamiatkami posypaných mestečkách, či nenapodobiteľnú kráľovnú Dolomitov – Cortinu d´Ampezzo. Ochutnáme výborný horský syr, či lahodné juhotirolské víno a vyvezieme sa lanovkou nadýchať sa čerstvého vzduchu a vychutnať si nádherné scenérie. Tak čo ešte stále váhate, či sa oplatí vziať si 2 dni dovolenky a navštíviť tento kúzelný kút Európy?

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy ráno, cesta s povinnými prestávkami cez Rakúsko. Okrem povinných prestávok bude prvou väčšou, zastávka v Innsbrucku. Mesto doslova obklopené kulisou veľhôr je mestom kde si podáva ruku minulosť s budúcnosťou. Najprv nás čaká prechádzka mestom, na ktorej sa dozvieme prečo bol cisár Maximilián najznámejšou osobnosťou mesta, pofotíme sa pri známej zlatej streche, či pri kostole Hofkirche. Vedeli ste, že aj Innsbruck má svoj Hofburg? Farebné, veselé a hlavne pekne zrekonštruované centrum mesta s úzkymi uličkami a malebnými zákutiami priam pozýva na prechádzku. Po prechádzke individuálne voľno v meste. Po príchode do hotela, ubytovanie, nezabudnúť plavky, hotel disponuje hotelovým bazénom a saunou.

2. deň

Kto by ich nepoznal. Tre Cime di Lavaredo - Drei Zinnen, alebo Tri veže, najznámejšia a asi aj najnavštevovanejšia časť Dolomitov. Byť tu a nepokochať sa pohľadom na tento gýčovo známy skalný masív by bolo neodpustiteľné. Cesta k nemu vedie okolo príjemného jazera Misurina, okolo ktorého to v lete žije. V čase obeda presun do svetoznámeho turistického centra a najobľúbenejšieho mesta zimných športov v Taliansku, ktorým je rozhodne Cortina dˇAmpezzo. Prejdeme sa po slávnej pešej zóne Corso d´Italia, neďaleko ktorej stojí pompézny barokový kostol z 15.stor. a doprajeme si individuálne voľno na obed, či prehliadku talianskych butikov tých najprestížnejších značiek. Na spiatočnej ceste nás čaká ešte jedna návšteva. Spracovanie mlieka má totiž v regióne 120 ročnú tradíciu, ktorú možno pozorovať v ukážkovej syrárni, kde dostaneme odpovede napríklad aj na to, ako sa dostali diery do syra...Prehliadka je samozrejme zakončená ochutnávkou chutných horských syrov z regiónu. Príchod do hotela v podvečerných hodinách, možnosť kúpania. Večera v hoteli.

3. deň

začneme v 3.najväčšom meste južného Tirolska - v Brixene. Toto barokové mesto je najstarším mestom Tirolska a zároveň stredovekým biskupským mestom od roku 901. Kúpeľné mestečko s viac ako 300 slnečnými dňami v roku, krištáľovo čistým vzduchom, obklopené hradbou veľhôr, lesov, lúk a strání sa pýši významnou románskou kaplnkou sv. Jána Krstiteľa, barokovým biskupským palácom, ale dominantu mesta tvorí Dóm, v ktorom nájdeme románsko-gotickú krížovú chodbu s freskami z 12. - 14.stor. Po spoločnej prehliadke mestečka sa môžete poprechádzať po kúzelnej uličke Portici Maggiore, ktorá je plná domov zaalpského typu zo 16. storočia. Možno viete, že Brixen je známy aj vďaka Karlovi Havlíčkovi Borovskému, ktorý tu nedobrovoľne strávil niekoľko rokov, dokonca tu nájdeme aj jeho pamätnú tabuľu. Po spoločnej prechádzke individuálne voľno v meste, po dobrom občerstvení, bude ešte čas na individuálne vychutnanie si atmosféry, poprípade návštevu nejakých múzeí. V poobedňajších hodinách sa presunieme do neďalekého kláštora Novacella, ktorý sa pýši 900 ročnou históriou a vo svojom múzeu ukrýva cenné poklady zo stredoveku a ranného novoveku. V rámci komentovanej prehliadky navštívime najkrajšie priestory kláštora ako neskorobarokový kostol, krížovú chodbu s gotickými freskami, slávnu knižničnú sálu, či čínsky kabinet z obdobia rokoka. Kláštorní mnísi tvrdia, že ich nádherné vinice, kde dorábajú výborné vína patria k najstarším aktívnym kláštorným viniciam sveta. Nakoľko sú aj chutné presvedčíme sa počas ochutnávky sami. Po ochutnávke voľno v záhradách, či vinotéke. Podvečer návrat do hotela.

4. deň

dopoludnie bude venované najväčšiemu mestu Južného Tirolska, ktorým je Bolzano, patriace k najstarším mestám celého kraja. Jeho korene siahajú až do antických dôb, od 12. storočia tu vznikali šľachtické sídla a hrady, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. Z tej doby pochádza aj jedna z najvýznamnejších pamiatok mesta – nádherná gotická katedrála. Obdivovať tu môžeme stredoveké fresky zo 14. storočia aj početné obrazy znázorňujúce výjavy zo života svätcov. Dominantou stavby aj celého mesta je 65 metrov vysoká pieskovcová veža z rokov 1501 – 1519. Po prehliadke centra nás už čaká individuálne voľno v rámci ktorého môžete (vďaka mobilkarte z hotela zadarmo) navštíviť napr. najzaujímavejšieho obyvateľa Bolzana – ľadového muža Ötziho! Naskytne sa nám vskutku pôsobivá exkurzia o živote, smrti a nájdení tohto vyše 5300 rokov starého lovca, ktorého hrobom sa po tisícročia stala hora na taliansko-rakúskej hranici. V najnavštevovanejšom múzeu Južného Tirolska nájdeme dochované časti zbraní, veci dennej potreby či dômyselné vysokohorské oblečenie a výbavu, tvoriacu unikátne svedectvo z doby medenej. V prípade, že vás ľadový muž nezaujíma určite nepohrdnete dobrým cappucinom, alebo typickým talianskym aperitívom v uličkách pekného mesta, à propos v sobotu je v meste veľký trh, ktorý rozhodne stojí za prechádzku spojenú s ochutnaním lokálnym dobrôt... Po obedňajšej prestávke sa presunieme lanovkou na Ritten do Horného Bolzana, ktoré je známy ako kolíska letnej dovolenky. Po vystúpení z lanovky nás čaká 2km príjemná prechádzka ku kostolu. Počas nej si užijeme krásne výhľady na Dolomity a údolie Bolzana. Následne voľno na občerstvenie, či vychutnanie si atmosféry letného strediska, návrat lanovkou do Bolzana. Posledná zastávka nás zavedie do malebného mestečka umelcov, ktoré sa v 19.storočí, keď tu žilo cez 250 maliarov a sochárov stalo významným centrom európskeho kultúrneho diania. Mestečko, v ktorom istý čas pobýval aj slávny Albrecht Dürer vyžaruje dodnes neopakovateľné kúzlo. Príjemnou poobedňajšou bodkou bude návšteva u jedného z miestnych vinárov, kde si po prehliadke vínnych pivníc doprajeme ochutnávku tých najzaujímavejších vínnych sort z kraja. Po príchode do hotela možnosť kúpania, či prechádzky v nádhernom okolí. Večera v hoteli.

5. deň

sa s nádherným krajom ešte nelúčime. Po ceste domov nás čaká ešte starobylé mestečko neďaleko rakúsko-talianskych hraníc, ponúkajúce ideálu kombináciu stredovekej atmosféry a moderného šarmu. Mestečko, ktoré je skutočným klenotom uprostred nádhernej prírody, je obklopené z každej strany krásnymi údoliami, horskými pastvinami, či ľadovcami – skrátka panenskou prírodou. Iba 5 min chôdzou sa z úplného centra mesta dostaneme k údolnej stanici kabínkovej lanovky, ktorá je pripravená uspokojiť všetkých milovníkov horskej turistky. Na obľúbenosti jej pridáva fakt, že sa za pár minút dostaneme prakticky z mestečka k vysokohorskej chate na Monte Cavallo, v blízkosti ktorej je malá ZOO, kde sa nachádzajú okrem poníkov, aj alpaky, či lamy. S talianskymi Dolomitami sa v prípade záujmu rozlúčime príjemnou vysokohorskou prechádzkou, pre ostatných kapučíno, či aperol na čerstvom vzduchu. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.


 

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    3.7. – 7.7. 2024

Cena

    529 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - 4 x ubytovanie v 3* rodinnom tirolskom hoteli s raňajkami, so servírovanou večerou a šalátovým bufetom, používanie sauny, whirpoolu a vnútorného hotelového bazéna v čase od 7:00 – 21:00 bazénovú časť a od 17:00 – 19:30 používanie 3 sáun
  - cesta lanovkou Ritten v Bolzane tam a späť
  - vstup do juhotirolského archeologického múzea s ľadovým mužom Ötzim (individuálne, máme to v cene karty, ktorú obdržíme pri ubytovaní)
  - vstup do diecézneho múzea v Brixene (takisto v cene karty)

  - sprievodca zájazdu, poistenie CK insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 25€ na noc, teda 100€ na 4 noci
  - miestny poplatok 2,80€ za noc/ 11,20€ za pobyt, cestovné poistenie UNION – 3€/deň
  - spiatočná cesta lanovkou na Monte Cavallo –doplníme
  - prehliadka syrárne spojená s ochutnávkou syra a pohárom vína – cca 18€
  - komentovaná prehliadka kláštora Novacella + ochutnávka 3 druhov vína z ich vinárstva - 25€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK