Bordeaux - od stredovekých miest, cez výborné

vína, rozprávkovú prírodu až k vlnám Atlantiku

"najväčšia piesočná duna a najväčší monolitný kostol v Európe..."

Na juhozápade Francúzska sa rozprestiera jeden z najväčších a turisticky najpríťažlivejších regiónov krajiny - Nové Akvitánsko. V tomto veľmi rozmanitom kraji nás čaká množstvo historických a kultúrnych pamiatok, pokojná vidiecka atmosféra, dlhé piesočnaté pláže obmývané Atlantickým oceánom a tiež výborná miestna kuchyňa plná morských plodov a rýb. Dominantné miesto tu má " Malý Paríž “ - teda Bordeaux. Veľmi oprávnene nám všetkým napadne pri tomto meste víno. Pravdou je, že samotné Bordeaux (zapísané v UNESCO) je nádherné mesto s historickým centrom plným starých honosných palácov, veľmi hodnotných múzeí, ale aj živé pulzujúce mesto, kde nájdeme modernú architektúru ako aj nádhernú promenádu, či záhrady na brehu rieky Garonne, Ako kedysi povedal Victor Hugo: „Vezmite Versailles, zmiešajte ho s Antverpami a dostanete Bordeaux“. A to dokonale platí dodnes.. V neposlednom rade je Akvitánsko raj gurmánov. Uvidíte, že nie je väčší zážitok ako zapíjať lokálne špeciality veľmi známym vínom Bordeaux z oblasti Saint-Emilion, či ochutnať tie najlepšie makronky široko ďaleko s dúškom „originálneho“ koňaku z Cognacu.:) Na tých odvážnejších tu čakajú jedny z najlepších ustríc v krajine. Keď si k tomu predstavíte výstup na najväčšiu piesočnú dunu Európy, plavbu, či kúpanie v zálive Atlantiku o dokonalý zážitok bude postarané. Keď si s nami tento rok naplánujete dovolenku do týchto končín rozhodne neoľutujete!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odlet z Viedne v obedňajších hodinách, let s prestupom do Bordeaux. Prílet v podvečerných hodinách, autobusový transfer z letiska do hotela v centre Bordeaux. Po ubytovaní prvá spoločná večerná prechádzka v meste a vychutnanie si letnej večernej atmosféry.

2. deň

po raňajkách nás čaká „výlet za kultúrou a koňakom“. Mesto Angouleme, ktoré sa hrdo týči na vysokom kopci nad riekou Charent bolo v minulosti historické kráľovské mesto, vďaka čomu má dodnes zachovalé centrum mesta. Nachádza sa tu klenot románskej architektúry - kostol sv, Petra z 12. storočia s prekrásne ozdobeným západným priečelím, vedľa ktorého stojí nemenej hodnotný starý biskupský palác. Po príchode spoločná prechádzka po centre s pešou zónou. Prvá gurmánska zastávka bude v krytej tržnici z konca 19.stor, ktorá je zaujímavou kombináciou skla a kovu. Okrem predajcov ovocia a zeleniny tu nájdeme terasové reštaurácie, atraktívne ceny a výbornú atmosféru. Sprievodca vám ukáže, kde si v čase individuálneho voľna kúpite výborné makronky, alebo lahodnú remeselnú čokoládu. Po individuálnom voľne presun do mesta Cognac. Ako napovedá meno, mesto je pôvodcom slávnej liehoviny, ktorej základ tvorí biele víno s nízkym obsahom alkoholu, ktoré sa destiluje a potom zreje 5-40 rokov v dubových sudoch. Priamo v meste sa nachádza známy výrobca Cognag Otard, ktorý bol založený na konci 18. storočia. Sídli v historickej budove zámku z 15.-16. storočia, kde sa narodil kráľ František I., tvorca slávnych zámkov na Loire. Po prehliadke historických častí aj koňakových pivníc nás čaká malá ochutnávka. Potom ešte prechádzka okolo kostola sv. Legera, ktorého románska fasáda bola premenená v 15. storočí výstavbou veľkého okázalého rozetového okna, alebo naproti susediacej stredovekej budove prepošstva. Príchod späť do hotela v podvečerných hodinách, večer strávime opäť indviduálne vo víre večerného Bordeaux.

3. deň

tento deň bude v znamení vína a kultúry. Po raňajkách nás čaká prejazd okolo nádherných viníc do mestečka Saint–Émilion (Unesco), presláveného vďaka vínam, Ide o čarovné starobylé mesto so skalným kostolom a pustovňu svätého Emiliona, ako aj stredovekým opevnením. Podľa legendy vďačí mesto za svoje meno Emilionovi, bretonskému mníchovi, ktorý si po príkladnom živote plnom zázrakov vybral prírodnú jaskyňu v srdci obce, kde sa usadil. Mestečko Saint-Émilion, bolo v stredoveku veľmi prosperujúce obchodné mesto, kde sa obchodovalo s tým najlepším, čo sa v oblasti nachádzalo, ale tiež preslávené pútnické miesto s pozostatkami patróna. Doklady tohto stredovekého rozkvetu dodnes nájdeme v tunajších pamiatkach, jedným z nich je aj podzemný, najväčší monolitický kostol v Európe. Ten si užijeme aj my a v rámci komentovanej prehliadky objavíme pustovňu, kaplnku Najsvätejšej Trojice a jej stredoveké maľby, či katakomby, ako aj samotný kostolný monolit. Zážitky zo zaujímavej prehliadky si rozoberieme v syrovej reštaurácii, kde sa občerstvíme tanierom z lokálnych surovín. Následne individuálne voľno na vychutnanie si atmosféry v stredovekom mestečku. Sprievodca vám ukáže, kde si môžete dať makrónky, ktoré tu vyrábajú od roku 1620, no a v skorých poobedňajších hodinách už konečne príde na rad ochutnávka oceňovaného vína Bordeaux, ktoré si verím, že všetci vychutnáme. Príchod do hotela v podvečerných hodinách, večer je opäť celý váš!

4. deň

po raňajkách hor sa na pobrežie Atlantiku! Arcachon je malebné mestečko pochádzajúce z 19.storočia a je centrom Arcachonského zálivu. Mestečko nás privíta farebnými domčekmi, ako aj rybárskym prístavom s farbenými loďkami. Hneď ráno, kým nie je tak horúco sa vyberieme na „Dune de Pilat“, čo je cez 100m vysoká, najväčšia piesočná duna Európy. V lete sa na ňu turistom pomôžu vyštverať pristavené drevené schody, aj tak to však bude tak trochu „zaberák“. Po výstupe na vrchol sa nám naskytne nádherný pohľad na oceán a pláže. Po návrate späť do mestečka si po prechádzke určite urobíme zastávku na tunajšom trhu. Okrem sezónnej zeleniny a ovocia si s kávou v ruke môžeme dopriať skutočný gastronomický zážitok. Čerstvo ulovené ryby priamo z rybieho trhu, ustrice zo zálivu, hydina, pečivo, lahôdky, miestne syry, či vína – výber určite ulahodí každému. Posilnení sa vyberieme v rámci individuálneho voľna (podľa počasia) na niektorú z nádherných piesočných pláží, alebo na prechádzku chodníkom v píniovom lese, či len tak posedieť si v prístave pri drinku a sledovať ako sa pokojná voda zálivu stretáva s búrlivejšou vodou Atlantiku. V neskorších poobedňajších hodinách si nenecháme ujsť ani plavbu okolo vtáčieho ostrova a typických farebných rybárskych dediniek, ktoré sú roztrúsené po zálive. Návrat do Bordeaux večer.

5. deň

dnes máme ešte pred sebou takmer celý deň a tak si užijeme mesto plnými dúškami. 14. júl 1789 – dobytie Bastilly je štátnym sviatkom Francúzska, takže okrem prehliadky nádherného mesta, ktoré určite dopoludnia z programu nevynecháme, si užijeme aj zaujímavý sprievodný program osláv. Sprievodca nás zavedie na romantickú prechádzku dejinami mesta. Bordeaux si so sebou nesie niekoľko zaujímavých rekordov. Námestie Place de Quinconces sa rozprestiera na neuveriteľne veľkej ploche 12 hektárov. Je najväčšie v Európe a hneď tam uvidíme niekoľko vzácnych historických budov a múzeí. Jednou z dominánt je Katedrála svätého Ondreja so zvonicou, z ktorej sa vám naskytne najkrajší pohľad na mesto. Prejdeme sa tiež po moste Garonne, z ktorého máme opäť perfektný výhľad na historické centrum. Po prechádzke v čase voľna si nájdeme miesto v niektorej z nádherných reštaurácií a pochutnáme si na tom najlepšom francúzskom jedle a víne...Všetko je o umení žiť (ako hovoria Francúzi). V čase uzávierky nášho zájazdu, ešte program na tohoročné oslavy zverejnený nebol, ale z obsahu toho minuloročného je jednoznačne jasné, že pôjde o mimoriadny zážitok. Som si istá, že v poobedňajších hodinách sa nám bude odchádzať na letisko len veľmi ťažko... Odlet do Viedne s prestupom v podvečerných hodinách, predpokladaný prílet do Viedne pred 23:00. V prípade záujmu zabezpečíme transfer do Bratislavy.

 

Rezervácia

 
 

 Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    10.7. – 14.7. 2024 (5 dni / 4 noci) (letecky - max. 15 osôb!)

Cena

1049 EUR cena zájazdu + 250 EUR letiskové poplatky= cena spolu 1299 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu).Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - leteckú doprava na trase Viedeň – Bordeaux – Viedeň s prestupom, vrátane letiskových poplatkov, v cene je 20 kg batožina do podpalubia
  - skúsený sprievodca zájazdu
  - 4x ubytovanie v 3* hoteli v centre Bordeaux s raňajkami
  - súkromná prehliadka v Cognac d´Otard s ochutnávkou koňaku
  - ochutnávka 3 druhov vína značky Bordeaux
  - tanier z lokálnych syrov a údenín v syrovej reštaurácii na obed 3.deň zájazdu
  - autobusový transfer vo Francúzsku z letiska do hotela a späť, ako aj na výlety 2. a 3. deň
Príplatky/vstupy
 • - príplatok za jednoposteľovú izbu – cca 300 €
  - city tax (pobytová daň)
  - komentovaná prehliadka monolitického komplexu (kostol, pustovňa, katakomby, kaplnka) - 15€
  - plavba v zálive Arcachon – doplníme
  - transfer na letisko do Viedne a späť – cca 20 - 25€ jedna cesta / podľa počtu
  - komplexné cestovné poistenie Union - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 10 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK