Kraj slnka, termálnych vôd, vína a zaujímavých pamiatok –

západné Zadunajsko šmrncnuté južným Burgenlandom

a slovinským Pomurskom

"ubytovanie v atraktívnom 4*S wellness hoteli"

Krajina Západného Zadunajska je typická malebnou panorámou panónskych kopcov, pokojom, pestrou prírodou a tisícročnou kultúrou, ale aj priateľským a pohostinným obyvateľstvom. Nájdeme tu krajinu kopcovitého malebného kraja Orség, mesto Szombathely s pamiatkami z čias Rimanov, malebné historické centrum Sárváru s Nádasdyho hradom, či najkrajšie, ale aj najväčšie arborétom nielen Panónie, ale celého Maďarska. Bohatstvo tunajších termálnych prameňov je vskutku závideniahodné, na každých 24km totiž pripadajú jedny kúpele. Energiu načerpáme nielen v termálnych bazénoch hotela, ale aj v jednom z najbohatších saunových svetov v krajine. Popri relaxe v termáloch rozhodne nevynecháme ochutnávku tunajších pokrmov a vína na slovinskej strane, ktorá veríme nikoho nesklame. V rámci výletov na rakúske a slovinské územie sa môžeme tešiť na hrad lúpežných rytierov a krvavej grófky v Burgenlande, ale aj na svet čarokrásnych orchideí, čí vínnu vyhliadkovú vežu v Slovinsku. Vitajte v maďarsko-rakúsko-slovinskom trojuholníku priatelia!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

po odchode z Bratislavy smerom do Rakúska bude prvá zastávka našej cesty v strednom Burgenlande. kde nás už čaká hrad pravých lúpežných rytierov, hrad opradený tajomstvom – LOCKENHAUS. Bádatelia spájajú tento hrad s tajomnými templármi. Istý čas patril do vlastníctva krvavej Bátoryčky, stopy jej návštev sú na hrade zachované dodnes. Okrem zaujímavej renesančnej kuchyne a rytierskej sály sa tu nachádza aj kaplnka, so zvyškami fresiek z 13.stor., najstaršími v Burgenlande. Spoločná prehliadka s miestnym sprievodcom. Ďalšia zastávka je už na maďarskej strane a je ňou Szombathely, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Panónie. Mesto známe pod názvom Savaria sa môže pýšiť dvetisícročnou minulosťou a jeho prví obyvatelia požívali práva rímskych občanov. Zo ziskov plynúcich z Jantárovej cesty bolo vybudované veľkolepé mesto o čom svedčia aj archeologické vykopávky z rímskych dôb. Po príchode do mesta individuálne voľno na neskorší obed, či občerstvenie, následne komentovaná prehliadka. V múzeu Savaria, jednom z najstarších a najväčších archeologických múzeí v krajine, si pozrieme mimoriadne bohatú rímsku zbierku, ale najznámejšou rímskou pamiatkou je predsa len svetoznáme Iseum. Čo sa týka rozmerov, zo známych chrámov bohyne Izis vo svete ho prekonávajú len alexandrijský a rímsky. Izis bola najznámejšou egyptskou bohyňou, stelesnením ženskosti, manželskej vernosti, či materinskej lásky, skrátka mnohých pozitívnych vecí a tak niet divu, že sa jej kult rozšíril z Rímskej ríše až do Panónie. V poobedňajších hodinách ubytovanie vo výbornom wellness hoteli s termálnymi bazénmi, tureckým, či rímskym parným kúpeľom, biosaunou, fínskou saunou a Spa zónou s veľkými relaxačnými priestormi. To všetko vrátane župana, osušiek, či papúč na izbe je nám plne k dispozícii. Bufetová večera v hoteli.

2. deň

po výdatných raňajkách nám dobre padne prechádzka po meste Kőrmend. Hlavnou dominantou je bezpochyby Batthyányho zámok, ku ktorému sa viaže veľmi pestrá história. Príjemnú prechádzku zakončíme práve v zámockom parčíku v anglickom štýle. Po krátkom presune na slovinskú stranu si urobíme voňavú prestávku v orchideovom raji, kde sa nachádzajú najväčšie skleníky tejto tropickej krásky v Slovinsku. Táto jediná farma orchideí v strednej Európe ukrýva takmer 160 rôznych druhov orchideí. Zaujímavá je tropická záhrada s exotickými kúskami. Komentovaná prehliadka, po ktorej bude možnosť nákupu v predajni farmy. Pomurje v severnom Slovinsku je miesto, kde sa Pomurská nížina prelína s nádhernými vinohradmi. Vinice a zvlnená krajina obklopujú aj malé slovinské mestečko Lendava, ktoré stráži maďarsko-chorvátske hranice. Najväčším lákadlom je moderná vyhliadková veža Vinarium, ktorá nám ponúkne fascinujúci pozhľad hneď do štyroch krajín naraz – Slovinska, Maďarska, Chorvátska a Rakúska. Na vyhliadku môžeme vyraziť pešo a vyšliapnuť si 240 schodov, alebo využiť pohodlnú cestu výťahom. Potom čo sa nabažíme neprekonateľných výhľadov a ulovíme zopár fotiek, pre tých, čo zostali doma, vrátime sa späť na zem, kde na nás už čaká vychýrená rodinná vinica s ponukou lokálnych špecialít a znamenitého vína pochádzajúceho z viníc pri Lendave. Návrat do hotela v poobedňajších hodinách, čas na relax v bohatom hotelovom wellness až do večere.

3. deň

po raňajkách nás ešte v Maďarsku čakajú 3 zaujímavé ciele. Našou prvou zastávkou bude jedno z veľkých turistických lákadiel oblasti kámonské arborétum, ktoré je so svojou rozlohou 27 ha najväčším, aj najkrajším arborétom nielen Panónie ale aj celej krajiny. Okrem stále zelených drevín a ihličnanov je návštevníkmi vyhľadávané pre viac ako 300 odrôd nádherných rododendronov, ktorých nájdeme v parku niekoľko tisíc. Nachádza tu aj bohatá zbierka magnólií, kaktusov a iných krásnych rastlín. Cez celú záhradu vedie päť kilometrová turistická cestička lemovaná lavičkami, stolíkmi a dômyselným systémom záhradných jazierok. Individuálne voľno v botanickej záhrade na vychutnanie si prírodnej atmosféry. Naša ďalšia cesta povedie do neďalekej malej dedinky, ktorá sa môže pochváliť kostolom benediktínskeho opátstva, patriacim k najkrajším príkladom maďarskej románskej architektúry. Jeho pýchou je nádherný portál s geometrickými vzormi ako aj kamenné sochy Krista a apoštolov. Poobede nás ešte čaká zaujímavá zastávka v Sárvári, ktorý sa okrem hradu, patriaceho od nepamäti až dodnes grófom z rodu Nádasdy, pýši aj liečebnými a wellness kúpeľmi. Po príchode individuálne voľno na obed, následne spoločná prehliadka hradu. Snáď najznámejší člen rodu bol „Čierny Bej“, František I. Nádasdy, ktorý sa vyznamenal v mnohých bojoch proti Turkom a v osmanskom vojsku vyvolával veľký rešpekt. Bol manželom neslávne známej Alžbety „Báthoryčky“, preto jeho postavu poznáme aj z Jakubiskovho filmu „Báthory“, niektoré scény sú dokonca sfilmované priamo na hrade. Hrad postavený v 13.-14.stor., má nádherne tvarované nádvorie do päťuholníka a jeho biela veža svieti už zďaleka.. Ku hradu vedie dlhý kamenný most zo 16.stor. V jednej z najkrajších renesančných stavieb krajiny sa zachovali vzácne barokové nástenné maľby zo Starého Zákona od Istvána Dorffmeistra. Bohaté vnútorné vybavenie ako aj cenný mobiliár mu zaručujú naozaj jedinečnú atraktivitu. Nájdeme tu aj bohaté múzeum rodu a pamiatky tureckých vojen. Na hrade majú miesto aj rôzne tematické expozície, medzi najvzácnejšie patrí stále sa rozširujúca zbierka husárov, ktorá nám umožní nahliadnuť do histórie maďarského jazdectva. Raritou je aj vzácna zbierka 60 starožitných máp pod názvom „Carta Hungarica“, ktorá je vystavená v západnom krídle. Príchod do Bratislavy je vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    27.9.- 29.9. 2024

Cena

    299 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
  - 2 x ubytovanie v 4*S wellness rezorte s polpenziou (bufetové raňajky aj večera) v Maďarsku
  - bezplatné využívanie bohatého wellness sveta ( termálne bazény, turecký a rímsky parný kúpeľ, biosauny, finska sauna, spa zóna s veľkými relaxačnými priestormi)
  - župan, papuče a osušky do wellness sú na izbe

Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 78€/pobyt
  - komentovaná prehliadka hradu Lockenhaus, vstup na výstavu do rímskeho múzea ISIS s miestnym sprievodcom, komentovaná prehliadka na orchideovej farme, vstup do rozhľadne Vinárium v Slovinsku, vstup do hradu Sárvár, vstup do arboréta – spolu cca 45€
  - vínnu ochutnávku v renomovanej rodinnej vinici v Slovinsku s tanierom z lokálnych surovín a domácou ťahanou štrúdľou - 35€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK