Korutánske zážitky s výletom do Talianska

"Granatium, syrový festival, taliansky vinár, plavba po jazere"

Korutánsko ponúka naozaj všetko, čo si môže človek priať. Kultúrne aj prírodné pamiatky, údolia i pohoria rôznej výšky, vrátane najvyššej hory Rakúska Grossglockner, cez 8000 km riek a 1270 jazier s priezračnou, čistou vodou. Práve kvôli poslednému, je Korutánsko prezývané aj krajinou krištáľových jazier. Práve preto, je plavba po jazere povinnou jazdou takmer pri každej návšteve regiónu. V čase od jari do jesene, keď sa už na alpských svahoch nelyžuje, láka región okrem turistiky a cyklistiky na rôzne slávnosti. Speckfest, medový festival, jablkový festival a mnoho ďalších, si už našli svoje tradičné miesto v regióne. My sa počas našej návštevy zúčastníme na jednom z najväčších regionálnych gurmánskych festivalov, ktorým je syrový festival. Ten oslavoval minulý rok svoje 25. výročie. Nakoľko sa náš hotel nachádza na bývalej rímskej ceste Via Iulia Augusta, ktorá po stáročia spájala Taliansko s oblasťami severne od Álp, bolo by škoda nevyužiť blízkosť talianskej hranice a nepozrieť sa “k susedom”. Tak prijmite pozvanie na zaujímavú trojdňovku a navštívte s nami slnečnú stranu Álp!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami až do Korutánska. Našou prvou zastávkou bude prírodné múzeum Granatium. Pyrop - tmavo červený minerál, ktorého bohaté nálezisko bolo už v dávnych dobách objavené v Českom stredohorí a pod názvom český granát je známy po celom svete. Ak ste si mysleli, že tento minerál, je čisto “česká záležitosť”, dovoľte, aby sme vás vyviedli z omylu. Nálezisko rovnakého druhu Pyropu sa totiž nachádza aj v Korutánsku. Granatium predstavuje nielen skupinu granátov (všetkých farieb a druhov z celého sveta), ale aj množstvo ďalších hornín, minerálov, polodrahokamov a drahých kameňov, ktoré uvidíme v expozícii priamo v budove múzea. Prehliadková trasa pokračuje do štôlne, ktorá meria asi 300 metrov a v jednej jej časti je efektne UV žiarovkami nasvietený strop. Jednotlivé granáty pod dopadajúcim UV svetlom vyzerajú ako hviezdy na tmavej nočnej oblohe. Východ z Granatia nás bude viesť cez predajňu, kde si môžeme vybrať z granátov brúsených alebo prírodných, ako aj zo šperkov z nich. Pokračujeme k neďalekému Millstatskému jazeru, obklopenému nádhernou horskou kulisou, ktoré je najhlbším a najvyššie položeným korutánskym jazerom. Panoramatickú plavbu po jazere si vychutná každý milovník prírody a lovec pekných záberov... Príchod do hotela v podvečerných hodinách, ubytovanie, večera. Hotel sa pýši vlastným remeselným pivovarom, takže po večeri možnosť posedieť si a ochutnať.

2. deň

sa po raňajkách vyberieme na taliansku stranu. Najvýchodnejší región Talianska a pre nás najbližší prímorský región Friuli sa pýši jednak pestrou tradíciou vinárstva, ale aj množstvom starodávnych pamiatok. Prvou zastávkou bude malé stredoveké mestečko Venzone, ktoré bolo aj kedysi príjemnou zastávkou na dôležitej obchodnej ceste do Álp. Mestečko obohnané stredovekými hradbami má zaujímavú históriu, ktorú sa dozvieme od sprievodcu a okrem dobrej kávy na námestí odporúčame zastávku v levanduľovom obchode. Pokračujeme do srdca regiónu – Udine, kde na vás pri prechádzke romantickými uličkami centra dýcha kúzlo starého Talianska. Pre obdivovateľov umenia stoja za pozornosť slávne fresky od Giambattista Tiepola zachované v sálach Paláca patriarchov a v Dóme. Čerešňou na torte je prekrásny výhľad z udinského hradu, pri ktorom sa vám otvorí panoráma celého kraja Friuli. Po prehliadke mesta voľno na posedenie v príjemnom centre mesta. Poslednou zastávkou bude návšteva u jedného z excelentných a oceňovaných vinárov v regióne, kde nás po zaujímavej prehliadke produkcie čaká vyskúšaná vínna ochutnávka s občerstvením. Návrat do hotela v podvečerných hodinách, večera v hoteli.

3. deň

sa po raňajkách vydáme na syrový festival. Jeden z najväčších regionálnych gurmánskych festivalov, syrový festival v Hornom Gailtale, oslavoval minulý rok svoje 25. výročie. Počas tejto doby sa festival vypracoval na jeden z najobľúbenejších a najväčších ľudových festivalov v regióne. Na návštevníkov čaká víkend plný chutných mliečnych výrobkov, regionálnej kuchyne a korutánskej ľudovej kultúry s vyše 50 vystavovateľmi z Rakúska, Slovinska a Talianska. Jedinečná chuť regiónu sa odráža v syre Gailtaler Almkäse, ktorého značka je chránená v celej Európe a ktorý budeme mať možnosť ochutnať a zakúpiť v Gailtaler Almkäsedorf v areáli festivalu, no možno sa vašim favoritom stane úplne iný druh. K dobrému syru patrí aj dobré víno, ktoré na festivale takisto nebude chýbať. Organizátori nezabúdajú ani na dobrú zábavu a tak sa po celý čas festivalu konajú hudobné a tanečné vystúpenia. Kto už bude mať festivalu dosť môže sa prejsť do neďalekého veľmi zaujímavého múzea 1915 – 18, múzea 1.svetovej vojny. Okolité priesmyky medzi Rakúskom a Talianskom sú známe miesta, kde sa odohrávali neslávne boje 1. svetovej vojny. Múzeum 1915 - 18 ukazuje nezmyselnosť vojny na viac ako 600 m², množstvo historických fotografií, dokumentov, nálezov a exponátov, ktoré boli v okolitých alpských kopcoch nájdené. V čase konania festivalu je vstup do múzea zdarma. V skorých poobedňajších hodinách odchod do Bratislavy, príchod okolo 21:00.

 

Rezervácia

 

  

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    27.9. – 29.9. 2024

Cena

    359 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
  - ubytovanie v 3 hviezdičkovom hoteli v Korutánsku s bufetovými raňajkami a bufetovou večerou
  - návšteva rodinného vinárstva s ochutnávkou a občerstvením (syr, šunka)
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu -24 €/noc, teda 48€ za pobyt
  - pobytovú taxu – upresníme
  - vstup do „Granatia“ s komentovanou prehliadkou - 12€
  - panoramatická plavba loďou po Milstattersee – 16,50€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK