Klenoty južnej Dalmácie, Mandarínkové dožinky v chorvátskej

Kalifornii a historický Mostar

"Dubrovnik, Split, plavba loďou po rieke Neretva... "

V období, keď na Slovensku už môžeme čakať len na babie leto, pozývame všetkých milovníkov Chorvátska do oblasti, kde ešte slniečko spríjemňuje skracujúce sa jesenné dni, do kraja, kde nás okrem históriou nabitých miest a mestečiek čaká chránená prírodná oblasť, s viac ako 3000 hodinami slnka ročne. Preto niet divu, že sa už po niekoľko storočí stala domovom citrusov a to konkrétne mandarínok, ktoré sa tu pestujú na ploche 20 000 ha. Hovoríme o delte rieky Neretva, ktorá sa okrem bohatého sortimentu rastlín pýši aj 310 druhmi vtákov a 150 druhmi rýb. Zažite krásny jesenný týždeň na turistami vyhľadávanej Makarskej riviére v 5* hoteli s polpenziou a okrem plavby za mandarínkami objavte kúzlo starobylých miest ako Dubrovnik, Split, či jedno z najkrajších miest na Balkáne – orientálny Mostar s architektúrou z doby tureckej nadvlády.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Cesta cez Rakúsko, Slovinsko na Makarskú riviéru. Je to 60 km dlhý pás dalmátskeho pobrežia, s krištáľovo čistým azúrovým morom a nádhernou stredomorskou prírodou a klímou. Príjemný 5* hotel na Makarskej vás očakáva na nasledujúcich 5 nocí. Ubytovanie, večera v hoteli.


2. deň

je na programe výlet za skvostami Makarskej. Doobedu navštívime Split, centrum kultúry v strednej Dalmácii, známe množstvom archeologických vykopávok a kultúrnych pamiatok, z ktorých je ale najznámejší Diokleciánov palác. Spoločná prehliadka mesta, zapísaného do zoznamu UNESCO nás oboznámi s rôznymi epochami štýlov ako aj najkrajšími pamiatkami. V poobedňajších hodinách návrat späť do hotela, aby sme si užili voľno buď na kúpanie, wellness v hoteli, alebo len tak na dlhú prechádzku pri mori. Večera vždy v hoteli.

3. deň

je našim dňom D. Celý tento deň je venovaný oslave mandarínok. Navštívime chránenú prírodnú oblasť divokú ale zároveň romantickú deltu rieky Neretva, ktorá počas svojej cesty do Jadranu vytvorila niekoľko nádherných kaňonov. Najúžasnejšie je ústie rieky, ktoré má až 12 riečnych ramien s ojedinelou faunou a flórou. V údolí rieky známom ako údolie mandarínok sa dopestuje ročne až 60 000 ton tejto oranžovej nádhery a preto miestni obyvatelia ponúkajú turistom možnosť podieľať sa na oberaní. Skúsení miestni zberači nám poskytnú vybavenie a pokyny a priblížia históriu a spôsob pestovania citrusových plodov. Sprevádzať na plantáž nás bude veselá hudba, dobrá spoločnosť a čistý vzduch. Po práci nasleduje odmena vo forme zábavy pri vínku a špecialitách regiónu. Garantujeme nezabudnuteľný zážitok a vrecko ručne zbieraných mandarínok pre každého! Návrat do hotela pred večerou.

4. deň

nás po raňajkách čaká stredoveké historické centrum s tajuplnou vôňou orientu, skvost Bosny a Hercegoviny – Mostar. (Unesco). Historické kresťansko-moslimské mesto, so zmesou kultúr, s charakteristickým mostom z r.1565 je zároveň najslnečnejším mestom Európy. Pri návšteve Mostaru určite nevynecháme Kujundžiluk, vydláždenú orientálnu uličku, ktorá je preplnená drobnými obchodíkmi so suvenírmi, či šperkami, ale aj mešitu Koski Mehned zo 17.stor., dnes už opäť prístupnú verejnosti. Za najkrajšiu stavbu, z dôb Osmanskej ríše, je považovaný 300 rokov starý dom Muslibegovica ktorý približuje život jeho pôvodných vlastníkov. V rámci individuálneho voľna nezabudnite v miestnych reštauráciách ochutnať bosniansku špecialitu “burek” – chrumkavý slaný koláč plnený mletým mäsom alebo syrom. Po návrate do hotela možnosť kúpania, či prechádzok po pláži. Večera v hoteli.

5. deň

nás čaká krásna panoramatická cesta do Perly Adrie - Dubrovnika. Slávny výrok írskeho spisovateľa Bernarda Shawa: „ Tí, ktorí hľadajú raj na zemi, musia prísť do Dubrovníka.“ hovorí za všetko. Dubrovník sa považuje za mesto výnimočných kultúrno-historických pamiatok, a preto cele staré mestské jadro vyhlásilo UNESCO za chránené svetové dedičstvo. Mnohé paláce, zámky, cirkevné stavby, ale hlavne neporušené mestské múry, robia z tohto mesta najkrajšiu pevnosť Stredomoria. Po príchode spoločná prehliadka mesta, po nej individuálne voľno v meste, kde si v rámci prestávky popri príjemnej kávičke nezabudnite dať rožatu – tunajší tradičný dezert. Návrat do hotela pred večerou.

6. deň

náš výlet po tomto krásnom kraji končí. Po raňajkách sa s Chorvátskom rozlúčime poslednou prechádzkou pri mori a s menšími prestávkami po ceste sa vrátime do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín     12.10. – 17.10. 2024 ( 6 dní / 5 nocí )
Cena     729 EUR
Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodcu zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - 5 x ubytovanie v 5* hoteli pri pláži s polpenziou, vonkajším bazénom, wellnessom a SPA na Makarskej riviére
  - celodenný výlet za mandarinkami, plavba loďou po rieke Neretva s ovocím, nápojmi a hudbou, zber mandariniek - 1 balík čerstvo nazbieraných mandarínok na osobu, občerstvenie, animácia
  - miestny sprievodca v Mostare, v Dubrovniku aj počas mandarinkového výletu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 200€ na 5 nocí
  - pobytová taxa v hoteli
  - vstupy na mestské hradby v Dubrovníku + pamiatky v Splite
  - komplexné cestovné poistenie UNION (odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK